Druhý deň v Ríme

Druhý deň môžete začať prehliadkou parku a múzea Villa Borghese. Alebo naopak, začnete centrom mesta a skončíte s večerným výhľadom na Rím. Kliknutím na odkaz si môžete zväčšiť mapu >> https://sk.mapy.cz/s/3x3RD

 

1. Galleria Borghese

Galéria umenia je obklopená krásnym parkom Villa Borghese. V galérii môžete obdivovať diela najslávnejších umelcov.
Vstup je každé dve hodiny od 09.00 do 19.00 pre maximálne 360 ľudí. Posledný vstup je o 17.00 a vo štvrtok je galéria otvorená o 2 hodiny dlhšie takže posledný vstup je o 19.00. V pondelok je zatvorená.

Vstupenky si môžete kúpiť priamo na mieste alebo online v predpredaji >> http://galleriaborghese.beniculturali.it/en/visita/visit-the-galleria-borghese

 

2. Tempio di Esculapio

Je malý chrám postavený v rokoch 1785-92 s antickou sochou gréckeho boha lekárstva Esculapia. Socha bola nájdená v zrúcaninách Augustovho Mauzólea.

 

3. Terrazza del Pincio

Z tejto terasy budete mať krásny výhľad na večné mesto a na námestie Piazza del Popolo. Terasa sa nachádza na západnom okraji parku Villa Borghese.

 

4. Piazza del Popolo

Veľké námestie, na ktoré vojdete cez Aureliánske hradby bránou Flaminia zo 16. storočia. V strede je egyptský obelisk z obdobia Ramsesa II., známy pod menom Obelisk Flaminio. Za obeliskom stoja dvojičky – dva rovnaké barokové kostoly S. Maria Montesanto a S. Maria Miracoli.

Najvzácnejšou perlou námestia je však Bazilika S. Maria del Popolo, kde môžete obdivovať diela umelcov: Bramante, Raffaelo, Caravaggio, Bernini.

Vznik baziliky je spojený s legendou: pôvodne na jej mieste stála antická hrobka, kde bol pochovaný aj cisár Nerone.
V 11. storočí pápež Pasquale II. sa rozhodol raz a navždy zničiť mýtus tohto cisára, ktorý viac ako 1000 rokov bol stále v povedomí Rimanov. Nie je pravda, že cisár Nerone podpálil Rím, podľa najnovších štúdii to boli kresťanský extrémisti podporovaní určitou časťou senátorov.

Vráťme sa však k pápežovi Pasquale II.  Bol veľmi poverčivý a mal fóbiu z vrán, ktoré lietali okolo mohutného orecha neďaleko hrobky. Terorizovala ho myšlienka, že tie vrany sú stelesnením démona, ktorý čaká na vhodnú chvíľu, aby sa znova vtelil ako reinkarnácia nenávideného cisára. Pápež dal zničiť hrobku, vyrezať starý orech a na jeho miesto dal postaviť kaplnku, z ktorej neskôr vnikla bazilika.

 

5. Piazza di Spagna – Španielske námestie

Taliani nepoznajú pojem „španielske schody“. Je to zvláštne, že celý svet ich takto volá, ale pre Talianov sú to schody na Španielskom námestí a volajú ich schody Trinitá dei Monti – podľa názvu kostola, ktorý sa vyníma na kopci. Popravde by sa mali volať francúzske schody, pretože ich financoval francúzsky kráľ Ludvík XV. 

6. Fontana di Trevi

Najkrajšia fontána v Ríme je bohužiaľ zaplavená turistami, takže zabudnite na akúkoľvek čarovnú atmosféru. Jedine, že sa sem vrátite skoro ráno s východom slnka.

 

7. Pantheon

Priznávam, je to moja srdcovka. Jeho čaro je neopísateľné. Toto je jediné miesto, ktoré Vám odporúčam nevynechať a vrátiť sa tam aj niekoľkokrát. Je magické. Podrobne som o Pantheone písala v článku >> večný chrám.

 

8. Kostol San Luigi dei Francesi

Tento kostol skrýva tri vzácne maľby Caravaggia.

 

9. Piazza Navona

Elipsovité námestie kopíruje pôdorys štadiónu Circus Agonalis z roku 86 n.l. , do ktorého sa vošlo 30000 divákov. V roku 1644 začala rekonštrukcia do barokovej podoby so slávnou Fontánou štyroch riek.
Námestie je plné Rimanov, turistov, pouličných umelcov dokonca aj veštcov, ktorí Vám predpovedia budúcnosť.

 

10. Campo dei fiori – Pole kvetov

Tu bol upálený Giordano Bruno. Neveľké námestie je plné obchodíkov, kaviarní a reštaurácií – ak chcete ochutnať naozaj skvelé cestoviny, vyprážané cuketové kvety a najlepší cheescake, tak ste na správnom mieste >> Trattoria da Fortunata.
Doobeda tu môžete vidieť pestrú tržnicu. 

 

11. Most Fabricio

Poslednou alebo prvou zastávkou (podľa toho ktorým smerom sa rozhodnete prejsť dnešnú trasu) je most Fabricio. Tento najstarší most postavený v roku 62 p.n.l. spája štvrť S. Angelo s malým ostrovom Tiberina. Za ostrovom na opačnom brehu sa rozprestiera malebná štvrť Trastevere. Bude v pláne na tretí deň ale nič Vám nebráni zatúlať sa uličkami a nechať sa zlákať chutným jedlom alebo zmrzlinou.