Ak je Rím večné mesto, tak Pantheon je chrám večnosti.

Majestátnosť v plnej kráse. Nezničiteľný zázrak starovekej architektúry, ktorý tisícročia odoláva zemetraseniam, ľudskému fanatizmu, vojnám a plynúcemu času. Je večný ako mesto, v ktorom stojí.

Keď do neho vchádzate pomedzi vysoké stĺpy cez obrovskú bránu, prebehne vaším telom niečo ako záchvev.

Zbadáte lúč svetla vchádzajúci cez otvor v kupole … jeho magické čaro vyvoláva božský pocit – zmizne čas a priestor, nastane nekonečno.

 

Slnečné svetlo

Chrám bez okien s jediným 9-metrovým otvorom (oculus) v obrovskej kupole, cez ktorý vchádzajú slnečné lúče. Slnko vládne Pantheonu, ktorý je postavený tak, aby v určitý deň a hodinu slnečné lúče dopadli na vstupnú bránu.

Stáva sa tak každý rok 21.apríla – v deň založenia Ríma.
Chcel to tak prvý rímsky cisár Augustus, presne na poludnie lúč slnka osvetlil nielen vstupnú bránu, ale aj vstupujúceho cisára.
Geniálne a precízne spojenie architektúry s astronómiou je symbolom spojenia človeka s vesmírom.

 

Dokonalá kupola

 

 

Múry, široké 6 metrov, nesú obrovskú betónovú kupolu s priemerom 43 m (váha je 5000 ton), ktorá dlho patrila medzi najväčšie na svete a celé storočia bola vzorom pre stavbu iných (napr. vo Vatikáne, vo Florencii).

Pôvodný Pantheon postavený v rokoch 27-25 p.n.l. zhorel a bol znovu postavený v rokoch 118-125. Nevie sa kto bol geniálnym architektom, dnes môžeme obdivovať jeho dokonalú prácu skúšanú časom storočí.

Vnútorna výzdoba a mramorová dlažba sú presne také ako pred 1900 rokmi. Okrem kráľovských hrobiek je tu pochovaný aj slávny maliar a architekt Raffaello Sanzio, na vlastné želanie chcel odpočívať na tomto fascinujúcom mieste.

 

V Pantheone prší či neprší?

Na internete nájdete mnohé informácie o tom, že do Pantheonu nepadne ani kvapka. Nie je to pravda, cez otvor v kupole prší. Svedčia o tom drobné otvory v dlažbe na odvádzanie vody. Žiaden zázrak sa nekoná, čo ale vôbec neuberá na dokonalosti tejto úžasnej stavby.

 

 

Pozrite si aj tajomný výhľad na vatikánsku kupolu >> cez kľúčovú dierku, ponad hranice troch štátov 🙂

 

 

Komentáre