Ak túžite po pokojnej atmosfére plnej talianskeho života bez záplavy zahraničných turistov, tak si vyberte toto renesančné mesto. Renesancia sa po taliansky povie rinascimento a v preklade znamená znovuzrodenie – slovo, ktoré práve v tomto období nadobúda silný význam.
Mantova bola jednou z najpostihnutejších oblastí koronavírusom a ako prvá začala úspešnú liečbu hyperimúnnou plazmou.

Mantova sa nachádza neďaleko Verony,  je obklopená troma jazerami a v jej uličkách, na námestiach môžete obdivovať bohatú históriu severného Talianska. Mestu počas storočí vládla mocná dynastia Gonzaga a ich osudy boli prepletené s najvýznamnejšími európskymi rodinami.

Kombinované manželstvá, intrigy, zrady a vraždy šli vždy za jediným cieľom – upevniť si moc.

 

Palazzo Ducale

 

Vojvodský palác ako ho vidíme dnes, vznikal postupne spojením viacerých stavieb. V priebehu niekoľkých storočí nadobudol rozlohu 35000 m2, má 500 honosných izieb, niekoľko nádvorí a záhrad. Nádvorie Castello a záhrada Pallone sú súčasťou paláca a zároveň verejné námestia. Dostanete sa tam vstupom popod klenby. Keď vojdete klenbou do záhrady (ten zelený kruh stromov) vpravo na múre uvidíte nenápadnú pamätnú tabuľu a tu je jej príbeh…

 

Šľachtičná Agnese a krásny kapitán

 

Agnese Visconti bola najmilšou dcérou mocného a tyranského vládcu Milána. V roku 1380,vo svojich 17 rokoch, sa stala manželkou Francesca I. Gonzaga. Francesco mal len 14 rokov. Okrem bohatého vena, manželstvo spečatilo spojenectvo medzi Milánom a Mantovou.

Agnese bola krásna, tvrdohlavá, sebavedomá. Hrdá povaha zdedená po otcovi jej vôbec neuľahčovala pobyt v cudzom meste a čo je ešte horšie otehotnela až po dvoch rokoch. Porodila dcéru, čím spôsobila veľké sklamanie všetkým. Lekári neodporúčajú ďalšie tehotenstvo a tak medzi mladučkými manželmi vznikla neprekonateľná priepasť. V minulosti pri podozrení na neplodnosť bola každá vznešená manželka odpoklonkovaná rovno do kláštora, ale Agnese to nehrozilo, kým žil jej otec, nikto sa neodvážil skriviť jej ani vlas na hlave.

O niekoľko rokov neskôr Agnesin bratranec  Gian Galeazzo zajal jej otca a dvoch bratov, uvrhol ich do väzenia a zmocnil sa vlády Milána. Agnese naliehala na manžela, aby otca a bratov oslobodil. Francescovi sa však vôbec nechcelo narušiť krehké spojenectvo s Milánom. Po 7 mesiacoch väzenia Agnesinho otca otrávili.

Agnese zúrila, nahlas pred všetkými vykrikovala a vyčítala manželovi neschopnosť pomstiť jej otca.
Gian Galeazzo poznal dobre sesternicu, vedel že má povahu po otcovi a že je nebezpečná. Rozhodol sa ju odstrániť. Nemusel dlho presviedčať ani jej manžela Francesca, ktorý ako vdovec by mal možnosť sa znova oženiť a dať dynastii vytúženého syna.

Dvaja vládcovia vymysleli pascu: Francesco má odísť do Francúzska.  Ešte pred odchodom, s výhovorkou spoľahlivejšej bezpečnosti, vymenil osobnú stráž svojej manželke. Úlohu ochrancu dostal mladý kapitán Antonio da Scandiano. Mladý, odvážny, krásny a akoby to nestačilo nenávidí Gian Galeazza. Mladý kapitán mal sprevádzať svoju paniu kdekoľvek od rána do večera, mohol s ňou hrať dámu alebo vyjsť si len tak na koni do okolia.

Neostávalo už nič iné len trpezlivo čakať …

Agnese bola príliš dlho sama, mladý kapitán bol príliš príťažlivý a hlavne: mali spoločného nepriateľa.

Je málo pravdepodobné, aby dvaja mladí mali naozaj príležitosť naplniť ich lásku, pretože boli vždy pod dohľadom služobníctva a dvoranských špehov.

Po návrate z Francúzska však nič nezabránilo  Francescovi obviniť manželku z nevery. Dal ich oboch uväzniť. Sudcovia povolali dvorných svedkov, no ani jeden z nich nepovie krivého slova proti Agnese a kapitánovi, tvrdiac, že ich vzájomné správanie bolo vždy zdvorilé a slušné.

Tí istí svedkovia ďalšie dni, zrejme zlomení mučením, podpísali podrobné vyhlásenia o nemravnom chovaní ich panej.

Dvaja obvinení sa ani nebránili. Kapitán Antonio sa hrdinsky snažil zachrániť aspoň Agnese. Vyhlási, že zneužil paniu proti jej vôli. Zbytočne.

Sudcovia sa snažili presvedčiť Francesca, že môže manželku poslať do kláštora a kapitána do vyhnanstva. Zbytočne. Francesco trval na treste smrti.

  1. februára 1391 skoro ráno za prítomnosti dvoch kňazov a kata boli odsúdenci popravení. Agnese sťali hlavu a kapitána obesili.

Nevera v tom období nebola ťažkým hriechom, sám Francesco mal 6 nemanželských detí. Agnese doplatila na svoju neskrotnú povahu a stiahla so sebou aj mladý život kapitána.

 

Castello San Giorgio

 

Majestátna pevnosť vás privíta hneď na prahu mesta. V roku 1395 ju začal stavať práve Francesco I.

Najslávnejšou miestnosťou je honosná komnata „ La Camera degli Sposi“ (Novomanželská izba). Má bohatú freskovú výzdobu stien a stropu. Maliar Andrea Mantenga pracoval na tom 9 rokov (1466-1474). Aby vyhovel požiadavkám Gonzágovcov a získal dostatočný priestor na maľby dal premiestniť pôvodné okná v strede stien na ich okraje. Vďaka tomu aj zvonku môžete uhádnuť kde sa slávna miestnosť nachádza.

 

Vstup do tejto miestnosti je pre obmedzený počet ľudí, pretože vlhkosť ľudského výdychu by mohla poškodiť vzácne fresky.  Je potrebné si ho vopred rezervovať.

 

Piazza delle Erbe

 

Na malebnom námestí môžete obdivovať Rotundu San Lorenzo postavenú v roku 1083 a hneď vedľa orloj – astronomické hodiny z roku 1473, podľa ktorých sa obyvatelia Mantovy rozhodovali kedy majú siať, kedy treba stáčať víno, dokonca aj kedy je vhodný čas na svadbu.

Oproti rotunde a orloju nájdete vchod do Baziliky Sv. Andreja. V jeho krypte sú uchovávané sväté relikvie Ježišovej krvi.  Údajne ich sem doniesol rímsky vojak Loginus, ktorý podľa kresťanskej tradície prebodol Ježišov bok. Nikdy sa nepátralo po autenticite týchto relikvií. V stredoveku bol obchod s relikviami veľmi rozšírený, pretože, či už boli pravé alebo falošné, privolávali množstvo pútnikov.

 

Palazzo Te

 

 

V rokoch 1524 -1534 dal tento krásny palác postaviť Federico II. Gonzaga pre svoju milenku Isabellu Boschetti. Pokojné miesto vzdialené od vládneho paláca bolo mimo dosahu špehúňov a zvedavých dvoranov. Federico spoznal Isabellu ešte ako chlapec, no Isabella bola už v 14tich vydatá za jedného z dvoranov. Ale to ich láske vôbec nebránilo … mali spolu dve deti Alessandra a Emiliu. V roku 1528 bol Isabellin manžel záhadne zavraždený.

Federico sa úspešne vyhýbal ženbe aj keď si bol vedomý, že skôr či neskôr bude musieť zabezpečiť oficiálneho potomka, pokračovateľa rodu Gonzalovcov. Oženil sa až ako 30 ročný.

Palác Te navrhol a postavil jeden z najlepších Raffaelových žiakov Giulio Romano. Najsugestívnejšou miestnosťou je „Sala dei Giganti“ – Salón Gigantov. Nečudujte sa keď uvidíte návštevníkov ležať na dlážke a obdivovať túto úžasnú trojrozmernú maľbu.

 

 

Sabbioneta

 

Renesančné mestečko, ktoré navrhol a dal postaviť Vespasiano I. Gonzaga. Výstavbu začal v roku 1556 a trvala vyše 30 rokov.  Jeho snom bolo vytvoriť ideálne mesto. Či sa mu to podarilo, sa môžete presvedčiť sami.  Sabbioneta sa nachádza 47km od Mantovy a dostanete sa tam po cyklistickej trase alebo autom, prípadne autobusom.

Prostredníctvom týchto krásnych fotiek môžete nahliadnuť do paláca a divadla. Za fotky ďakujem Enricovi, jeho galériu fotografií si môžete pozrieť na instagrame >> @enricochiari

 

 

Komentáre