V Taliansku pred pár dňami ukončili experimentálnu liečbu s hyperimúnnou plazmou od pacientov, ktorí úspešne prekonali ochorenie covid-19.
Šťastlivci, ktorí boli liečení touto metódou ju považujú za zázrak, spokojní lekári sa profesionálne usmievajú a tešia sa spolu s pacientmi.

Lekári dvoch nemocníc v Pavii a v Mantove vypracovali účinný liečebný protokol a v polovičke marca spustili prvú bezpečnostnú fázu experimentu, do ktorého vybrali 48 pacientov a keďže videli skvelé výsledky začali liečiť aj ďalších pacientov. Na liečbu mimo protokolu lekári musia požiadať etickú komisiu o povolenie, čo trvá 24/48 hodín. Dlhé hodiny, ktoré rozhodujú o živote a smrti. Primár pneumológie v Mantove, dr. Giuseppe De Donno sa na vlastné riziko rozhodol poskytnúť liečbu každému, kto spĺňal požiadavky protokolu bez toho, aby zbytočne strácal čas. „Pre záchranu života som ochotný podstúpiť aj riziko väzenia.“

Poniektorí poprední univerzitní lekári sa pustili do jeho „neetického postupu“ a poslali mu na kontrolu špecializovanú jednotku karabinierov N.A.S., ktorá sa zaoberá kontrolou potravín a zdravia.
Primár si svoj postup obhájil, ukázal výsledky a aj karabinieri museli uznať, že majú pred sebou niečo ako zázrak.

Primár De Donno založil facebookovú stránku kde začal informovať ľudí o všetkom čo sa deje a po lopate vysvetľuje úspechy, šťastné príbehy vyliečených, ktorí podstúpili liečbu. Nezdržal sa ani kritických slov voči politikom, ktorí neurobili nič, aby urýchlili možnosť tejto liečby pre všetkých.

Za pár dní sa stal moderným rytierom – záchrancom, ktorý kradne životy hrobárovi z lopaty.
Prečo sa dostal do rozporu s najvyššie postavenými lekármi? Možno preto, že  liečba plazmou obchádza farmaceutický priemysel?
Zaujímavé je, že liečba liekmi ako sú hydroxychlorochín, sarilumab, tocilizumab, heparín bola povolená okamžite bez povinných bezpečnostných protokolov a to aj napriek ich vedľajším nežiaducim účinkom. Primár De Donno sa domáha rovnakého „povolenia“ aj pre liečbu plazmou.

 

Liečba hyperimúnnou plazmou

 

Myslím, že najlepšie bude vysvetliť liečbu slovami dr. De Donno:

„ Videl som umierať už príliš veľa ľudí a nielen starých. Nie je pravda, že vírus zabíja prevažne seniorov. Nezabudnem na noc, keď nám na pohotovosť priviezli 110 prípadov vo veľmi vážnom stave. Tento vírus je bastard, ničí pľúca a nielen  to …  spôsobuje arteriózne a venózne trombózy, embólie majú iný mechanizmus ako sme poznali doteraz,  napáda aj nervový systém – okrem straty čuchu a chuti sa objavili aj príznaky podobné Huntingtonovej choree, epilepsie a ako keby to nestačilo, u niektorých pacientov spôsobuje hnačky… mali sme aj prípady perforovaného žalúdka a čriev a to všetko v jednej nemocnici v priebehu pár týždňov. Ak ešte niekto tvrdí, že ide len o chrípku, tak by mal stráviť pár dní na našom oddelení. Za celú svoju lekársku prax som nevidel tak komplikovaný priebeh “chrípky“.
V tomto momente plazmaterapia je jediná špecifická liečba proti koronavírusu. Vyliečeným dobrovoľníkom, ktorí prekonali ťažký zápal pľúc spôsobený koronavírusom, odoberieme 600ml plazmy pomocou separátora. Separátor odoberie len tekutú časť a krvné bunky vráti darcovi.

Výber vyliečených darcov je na základe týchto kritérií:
– majú dva negatívne testy
– od vyliečenia neprešlo viac ako 15-20 dni

Ich plazma je bohatá na neutralizujúce protilátky, ktoré ich telo vytvorilo proti vírusu. Množstvo týchto protilátok časom klesá a preto potrebujeme “čerstvo vyliečených“ darcov.
Bohužiaľ nie každý darca je vhodný, zo 100 darcov máme asi 30 s vysokým obsahom protilátok. Zo 600ml plazmy vieme pripraviť dve liečebné dávky. Okrem povinných bezpečnostných testov plazmy robíme aj neutralizačný test: odoberieme darcovi malú vzorku a dáme ju do kontaktu s nakazenými bunkami. Ak sa bunkám podarí zničiť vírus protilátkami z plazmy, tak vtedy považujeme plazmu za účinnú a znamená to, že sme našli vhodného darcu.

Výber pacientov, ktorým podávame liečbu je podľa nasledovných kritérií:
– chorý s vážnymi dýchacími ťažkosťami, napojený na neinvazívnu ventiláciu, ktorého stav sa prudko zhoršuje a hrozí intubácia
– respiračné zlyhanie netrvá dlhšie ako 10 dní
– rtg snímok potvrdzuje obojstrannú intersticiálnu pneumóniu

Doteraz sme nezaznamenali žiadne nežiaduce reakcie na liečbu, žiadne vedľajšie účinky. Ani jednému pacientovi sa po transfúzii nezvýšila teplota, krvné testy potvrdzujú rýchly ústup zápalu, výrazne zníženie vírusovej záťaže a symptómov.

Výroba resp. úprava 600ml plazmy stojí niečo vyse 170€, t.z. okolo 85€ na jednu liečebnú dávku (a to zaratávam cenu sáčku, cenu prístrojov, cenu činidiel a prácu personálu). Na vyliečenie jedného pacienta potrebujeme jednu až tri dávky v odstupe cca. troch dní.“

 

Liečba hyperimúnnou plazmou je nový vynález?

 

Nie, liečba sa používala už počas španielskej chrípky, neskôr pri ebole, sars… a aj v Číne počas tejto pandémie. Výsledky boli však kolísavé, u niekoho liečba zabrala, iní zomreli. Taliani našli príčinu.

 

Neutralizačná sila plazmy

 

Hneď ako sa objavil prvý pozitívny prípad v Taliansku prof. Fausto Baldanti, riaditeľ virológie v Pavvi, začal rozmýšľať nad liečbou. Musel počkať na prvých spontánne vyliečených pacientov, aby mohol preskúmať ich plazmu a zistiť v nej množstvo neutralizačných protilátok.
Neutralizačne protilátky sú schopné rozoznať povrchovú štruktúru vírusu, obalia ju a zabránia vírusu vojsť do bunky.

Každá plazma je iná a preto sa robí neutralizačný test, ktorý určuje jej silu. Test spočíva v riedení plazmy a zisťuje sa do akej miery je schopná zničiť vírus.
Zo získaných vzoriek prof. Baldanti zistil veľké rozdiely koncentrácie protilátok. Najsilnejšie „nabité“ plazmy sú účinné aj pri riedení 1:640. Neutralizačná sila plazmy sa volá titer protilátok a v tomto prípade je 640.  Taliani na základe tohto testu rozdeľujú plazmu podľa účinnosti a vďaka tomu vedia nastaviť správne dávkovanie pre každého pacienta.

V Číne použili plazmu bez skúmania titeru protilátok a preto ich výsledky neboli úspešné vo všetkých prípadoch. Šťastlivci dostali silnú plazmu, tí čo mali smolu dostali slabú plazmu a chorobu nezvládli.

 

Úspech Talianov

 

48 pacientov, ktorí boli vybratí do experimentálnej liečby, bolo vo veľmi vážnom stave a všetci sa vyliečili. Mimo protokol bolo liečených ďalších vyše 50 ľudí, z toho dvaja zomreli. Stav týchto dvoch pacientov bol v konečnom štádiu choroby. Tu už likvidácia vírusu nepomôže, pretože pacient zomiera na následky zdevastovaných pľúc. Z tohto dôvodu liečebný protokol zahŕňa pacientov, u ktorých dýchacie ťažkosti netrvajú dlhšie ako 10 dní.

 

Pamelin príbeh

 

7. apríla prišla do nemocnice 28 ročná tehotná Pamela. Bola v šiestom mesiaci tehotenstva a jej stav bol vážny. Vyše týždňa mala teplotu 39,6°C a neutíchajúci silný kašeľ. Dýchanie sa zhoršovalo z hodiny na hodinu. Dr. De Donno vysvetlil Pamele riziká intubácie, pretože silený prívod kyslíka by mohol vážne poškodiť plod. Navrhol jej liečbu plazmou. Pamela súhlasila a stala sa tak prvou tehotnou ženou na svete, ktorá podstúpila túto metódu liečenia. Bol to skok do neznáma aj pre lekárov.

Po prvej dávke sa klinické parametre výrazne zlepšili aj keď Pamela nepociťovala zmenu. Po dvoch dňoch dostala druhú dávku. Do hodiny po druhej dávke u Pamely zmizla vysoká horúčka a utíšil sa kašeľ. Jej stav sa rapídne zlepšoval a po siedmych dňoch od druhej dávky testy na koronavírus boli negatívne! Pamela bola vyliečná. Slzy šťastia sa objavili na celom oddelení.
Pamela je teraz doma medzi svojimi blízkymi a onedlho sa jej narodí zdravá dcérka. Bude sa volať Vittoria, čo v preklade znamená víťazstvo a krstným otcom nebude nik iný ako primár Giuseppe De Donno.

Vzťah medzi zdravotným personálom a pacientmi je iný ako za bežných okolností.

„Pacientov voláme po mene a aj oni nás,“ hovorí primár De Donno a pokračuje, “najhoršie je vidieť ich umierať ďaleko od svojich blízkych, my sme pri nich, hľadíme im do očí, no oni ťažko vidia cez ochranné štíty naše slzy. Radi vidíme pacientov plakať šťastím keď vyliečení opúšťajú naše oddelenie.
Dva mesiace je Taliansko zatvorené doma a stále pribúdajú noví pacienti. Ich počet je síce menší, ale čo bude až znova začneme vychádzať do ulíc? Vírus je stále tu a ešte dlho bude. Teraz sme ozbrojení, vieme čo robiť, ale najdôležitejšie bude naše správanie, od nás záleží, ako sa to bude ďalej vyvíjať.“

 

Chcete nahliadnuť do ich nemocnice? Tu je odkaz na video >>
https://www.raiplay.it/video/2020/04/petrolio-plasma-iperimmune

 

Držíme ti palce Taliansko <3

 

 

Komentáre