Malý sicílsky ostrov Pantelleria sa nachádza v stredozemnom mori bližšie k Afrike ako k Taliansku. Má svojské divoké čaro …  už Arabi, pred dávnymi storočiami, ho volali „Dcéra vetra“.

V severnej časti ostrova sa nachádza tyrkysové Venušine jazero (Lago di Venere). Jeho voda je naozaj čarovná … môžete mi veriť, mám to odskúšané. Jazero vzniklo v kráteri sopky, najhlbší bod – 12 m a vyviera v ňom niekoľko prameňov termálnej vody (40-50°C).
Nezľaknite sa keď vojdete do jazera, nohy sa vám začnú zabárať do mäkkého bahna a pocit je … akože vpadnem tam až po uši ?
Nevpadnete, dá sa v tom bahne pekne kráčať aj keď nepríjemný pocit vás tak skoro neopustí.
Zájdite na južnú stranu jazera a dávajte pozor kde uvidíte vychádzať bublinky, tam je prameň. Ak budete mať to šťastie, že nebude obsadený, vyskúšajte jemnú bublinkovú masáž … keď vyjdete von z vody vaša pokožka bude neskutočne jemná a hladká.

Na Pantellerii sa dajú prenajať typické domčeky dammuso (damúzo) s krásnymi výhľadmi na more. Oblé strechy domov slúžili na zber dažďovej vody, hrubé múry (1-1,4m) chránili pred letnými horúčavami a v zime pred chladným vetrom. Takmer každý dammuso má kruhovú záhradu s vysokým kamenným múrom, ktorý chráni citrusové stromy pred silným vetrom.

Boli sme na Pantellerii pred rokmi a navštívili sme vinárstvo Salvatore Valenza. Sympatický majiteľ sa pochválil, že dodáva svoje skvelé víno speváčke Madonne a že francúzsky herec Gérard Depardieu si u neho vyrába vlastné víno. Opísal ho ako veľmi sympatického a pohodového chlapíka: „Príde tu na celý mesiac, pracuje od rána do večera s nami vo vinici a spí na slame.“ Ukazujúc na dva malé súdky dodal: „Tam je jeho súdok s vínom a ten vedľa je pre Madonnu“ (Keď už píšem o tých hviezdach, tak aj pán Armani tu má svoju vilu.)

Na ostrove sa pestuje nízky vinič zibibbo z ktorého vzniká slávne Passito di Pantelleria DOC. Okrem výnimočného vína tu nájdete aj tie najlepšie kapary/capari. Ich kvety zdobia celý ostrov, rastú takmer všade.

Môžete si rezervovať olivový olej priamo  → z talianskej farmy

Komentáre