Dajte sa zviesť charizmatickým komisárom MONTALBANOM a zažite pravú Sicílsku atmosféru …

Najslávnejší taliansky seriál Komisár Montalbano so skvelým Lucom Zingarettim sa natáča v nádhernom prostredí južnej Sicílie – Ragusa Ibla. Hlavným protagonistom  je úžasná terasa, pár metrov od mora. Tam sa odohráva veľa scén s charizmatickým komisárom, ktorý je stelesnením príťažlivej autentickej mužskej nedokonalosti. Inteligentný, vášnivý … najprv jedlo a až potom ženy  … , férový. Férovosť je to čo z neho robí taliansky idol. Ako sa vyjadril herec Luca Zingaretti: „ Všetci muži by chceli byť ako on a všetky ženy by ho chceli mať po svojom boku.“ Úplne výstižné.

Spravodlivosť po svojom, na hranici zákona. Jednotlivé epizódy sú dosť zamotané, prepletené … svojské. To čo tam nechýba, je autentická sicílska atmosféra. Doslova dýchate vôňu mora a chuť jedla. Komisár je síce milovník žien, ale hlavne dobrého jedla …

Dom s úžasnou terasou sa dá prenajať. http://www.lacasadimontalbano.com/.

Ja som tam bola pred desiatimi rokmi. Prenájom izby vtedy spadal do kategórie B&B. Dostali sme poukážku na raňajky v jedinom miestnom bare. Tak sme tam ráno nabehli. Tmavý pochmúrny bar. O čistote radšej pomlčím. Odvážne som sa opýtala, či si môžem ísť umyť ruky. To čo som videla v zákulisí baru ma presvedčilo, že kávu si tam radšej nedám. Rozhodla som sa pre čaj … predsa je to len prevarená voda.

Keď som teda barmanovi zahlásila: „2x čaj“, pozrel na mňa s vydeseným a zmäteným pohľadom. Bolo mi jasné, že za dlhé roky praxe čaj ešte nepripravoval. Dodala som s úsmevom (na Sicílii sa nikdy nerozčuľujte, neoplatí sa to): „Stačí mi horúca voda, čaj mám.“ Viditeľne sa mu uľavilo. Ja som odbehla do auta po čaj. Na cestách ho nosím so sebou, lebo nie všade nájdete dobrú kávu a stalo sa mi, že k horúcej vode som dostala vrecúško plesnivého čaju. Keď som sa vrátila, na pulte ma čakala jedna šálka s horúcou vodou. „Pýtala som si dve šálky“, hovorím barmanovi. „ Ale ja mám len jeden hrnček“, odpovedal 🙂

Sicília je krásna, miestami zanedbaná a nie práve najčistejšia. Určite však stojí za to ju precestovať. Ak sa rozhodnete užiť si ju na odľahlých miestach bez turistov, dajte si pozor na svorky potulných psov. Je ich tam naozaj strašne veľa a môžu byť nebezpečné.

Odporúčam Vám neísť na Sicíliu  vlastným autom, ale radšej letecky a potom si prenajať auto. Aspoň Vás nerozladí, keď sa v jednosmerke oproti vám vyrúti auto. Neriešte to, nerozčuľujte sa. V kľude sa uhnite. S úsmevom zakývajte. Splyňte s davom! Užívajte si miestny folklór.

Majte sa krásne, dobrodružne a naberte si do zásob žiarivé sicílske slnko.

Renáta

Ak sa vám Sicília zdá príliš ďaleko nahliadnite do cestovateľského eBooku: Od Benátok po Assisi

Komentáre