Tretí deň v Ríme

 

Posledný deň v Ríme má krátku trasu, pretože návšteva Vatikánu si žiada veľa času a značnú dávku trpezlivosti.
Mapu si môžete zväčšiť kliknutím na tento link >> https://sk.mapy.cz/s/3xDmw

 

1.Vatikán

Počas letných mesiacov choďte na námestie Sv. Petra skoro ráno. Námestie je takmer prázdne, zaliate lúčmi vychádzajúceho slnka. Baziliku otvárajú už o 7:00 a bez dlhého čakania sa dostanete dovnútra. Vstup je zdarma.  

Ak máte v pláne navštíviť Vatikánske múzeá a hlavne Sixtínsku kaplnku odporúčam Vám objednať si lístok vopred. Nedajte sa nalákať podvodníkmi, ktorí Vás oslovia s tým, že Vám umožnia preskočiť nekonečné rady a pustiť Vás prednostne do múzea.

Nemáte možnosť byť skoro ráno vo Vatikáne?

Nevadí, tu je tip ako „preskočiť“ niekoľkohodinovú radu do Baziliky:

Musíte mať vopred kúpený lístok do Vatikánskych múzeí – po príchode do Sixtínskej kaplnky sa nenápadne zamiešajte k nejakej skupine, ktorú vedie tour guide a nasledujte ich priamo do Baziliky sv. Petra (použite východ v pravej časti Sixtínskej kaplnky).

Vatikánske Múzeá

Počas letných mesiacov je možné ich navštíviť aj vo večerných hodinách od 19.00-23.00 (posledný vstup je 21:30).
Lístky (17,00 Eur + 4,00 Eur rez. poplatok https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/) si objednajte vopred priamo na určitú hodinu. S vytlačeným vouchrom (dostanete ho mailom) prídete 20 min. pred zaplateným vstupom ku vchodu múzea a hliadka vás prednostne pustí dnu. Prejdete bezpečnostnou kontrolou, za ktorou sú pokladne. Tam predložíte občiansky preukaz a vymeníte voucher za lístok. (Ak sú dole pred pokladňami nejaké rady, vouchre sa dajú vymeniť aj na poschodí pred turniketmi).

Potom už len nasledujete šípky a chodíte medzi množstvom unikátnych pamiatok. Budete mať krásne výhľady na kupolu katedrály sv. Petra a pohľady z okien aj do zázemia Vatikánu. Všade sa môže fotiť okrem Sixtínskej kaplnky, ktorá je na úplnom konci prehliadkovej trasy. Počítajte s 2-3 hodinami.

Kupola Sv. Petra

Rimania ju volajú Er CUPOLONE (v taliančine je mužského rodu). Vchod je vpravo od hlavného vchodu do Baziliky Sv. Petra. Lístok stojí 8€ ak ste ochotní vyšliapať 550 schodov. Ak si zaplatíte 10€ lístok výťah vás vyvezie do výšky 200 schodov a ostane vám “len“ 350 schodov na výstup. Lístok sa nedá kúpiť on-line takže radom sa nevyhnete.

2. Castel Sant´Angelo

Táto zvláštna stavba (130-139 n.l.) bola pôvodne mauzóleom cisára Hadriána. Neskôr slúžila ako pevnosť, potom sa premenila na luxusný pápežsky apartmán a v 19.storočí tu boli väznice.

 

3.Terasa Gianicolo

Krásna prechádzka popod stromy na námestie Garibaldi. Presne o 12:00 traja vojaci vystrelia z dela. Táto tradícia siaha do roku 1846, kedy pápež Pio IX nariadil túto službu, aby si všetci nastavili hodiny na správny čas.

Z námestia je nádherný výhľad na večné mesto. Všetky pamiatky, ktorými ste prešli za tieto dni uvidíte ako na dlani.

4. Trastevere

Malebná štvrť Ríma, kde sa môžete túlať a vychutnávať si veselú atmosféru uličiek, kaviarní a reštaurácií.

5. Basilica di S. Maria in Trastevere

Patrí k najstarším kresťanským kostolom na svete, ale jej dnešná podoba je z XII. storočia.

Po troch dňoch chodenia môžete spokojne povedať, že poznáte Rím, okrem hlavných atrakcií aj menej známe miesta, kde zablúdi len málo turistov.

Prajem krásny výlet 🙂

Renáta