Ich nešťastný príbeh sa odohral v Bologni  300 rokov skôr ako Shakespeare napísal svoj slávny román.

V tom období na území Talianska zúrili krvilačné boje medzi ghibelínmi a guelfami. Bologna nebola výnimkou a jej šľachtické rodiny boli rozdelené do týchto dvoch táborov.

V rodinách boli od malička vychovávaní k vzájomnej nenávisti … lenže láske sa rozkázať nedá.

Keď mladý Malatesta (z rodiny Carbonesi) zahliadol 15ročnú Virginiu (z rodiny Galluzzi) bola to láska na prvý pohľad. Pohľad vymenil pohľad, úsmev vymenil úsmev a dvaja mladí sa začali potajomky stretávať. Nebývali ďaleko od seba a ako všetky zamilované srdiečka  chceli sa vidieť čo najčastejšie. Virginiin otec musel čosi tušiť pretože ju začal zatvárať do veže.

Malatesta nemohol vydržať bez svojej milovanej a tak podplatil slúžku, aby ho pustila za Virgíniou.

Nemusel Virginiu dlho prehovárať aby spolu utiekli. Nič ju nedržalo v dome, kde sa všetka pozornosť venovala len bratom. Ona bola obyčajná trofej, ktorú otec chcel vymeniť za bohatstvo nejakého šľachtica (samozrejme zástancu guelfov). Aj Malatesta bol šľachtic z veľmi vplyvnej rodiny, lenže na „nesprávnej“ ghibelínskej strane.

Dvaja zaľúbení si naivne mysleli, že keď utečú a strávia spolu noc, potom už nikto nebude brániť ich svadbe.

Naozaj boli o tom presvedčení, pretože Virginia nakázala slúžke povedať pravdu: „… keď ma začnú hľadať povedz im, že nemali zľutovania nad mojou mladosťou, ktorá je stvorená z mäsa, krvi a kostí. Nie zo železa a kameňa ako by chceli oni … odchádzam z Malatestom, ON bude navždy a nadovšetko.“

Slúžka Lisetta sa rozplakala, no Virginia sa nemala prečo otáčať späť.

V tú noc Malatestov palác (šľachticky dom) bol prázdny, rodina bola vo vidieckom sídle a v paláci ostalo len pár sluhov.

Zaľúbenci boli šťastím bez seba a bezstarostne dali priestor vášni. Lenže noc ubehla príliš rýchlo…

Nasledujúce ráno nestihli ani privítať nový deň, keď zrazu do ich spálne vtrhol Virginin otec aj s bratmi. Rozzúrený stiahol plachtu, ktorá zakrývala mladé telá v objatí , vrhol sa na mladého muža  a udusil ho.

Keď ľudia dobehli na pomoc, našli mŕtvu slúžku, telo mladého Malatestu na posteli a Virginine telo visiace z balkóna. Okolo krku mala obtočenú plachtu.

Vždy sa tento príbeh šíril s tým, že otec a bratia ušetrili Viginin život a že nešťastná Virginia sa obesila sama.

Ja však pochybujem, žeby mladučké 15 ročné dievča vedelo premeniť plachtu na zbraň. Je viac pravdepodobné, že otec s bratmi nemali problém odstrániť túto „ hanbu“ z rodiny.

Pomsta nedala na seba dlho čakať… dvoch bratov chytili a odťali im hlavy, otec s ďalšími dvoma synmi utiekli z mesta.

Dvoch zamilovaných pochovali spolu v rodinnej kaplnke San Giacomo dei Carbonesi.

♥♥

 

 

Komentáre