Sardínčania sa nikdy necítili byť Talianmi.
VIP stredisko Porto Cervo/ Costa Smeralda je síce na území Sardínie, ale nie je to tá pravá Sardínia. Premávajú sa tam len tí najbohatší Taliani, Američania, Arabi vychutnávajúc si natrieskané pláže a bary.
Nechajme im to.
Poďme sa zatúlať na západné pobrežie od Oristano až po Cagliari. Svieži morský vietor a  prenikavá vôňa borievky/ jalovca.
Pobrežie sa mení zo strmých útesov na široké pláže.
Kľukatými cestičkami sa dostanete skoro všade. Zo strmých útesov môžete obdivovať búrlivé vlny a môže sa stať, že nejaká cestička vás zavedie na neočakávanú pláž … potom už len zhodiť zo seba veci a vkĺznuť do vĺn.
Pripravte si plnú nádrž, štartujeme!
Nie všetky cesty sú asfaltované, je lepšie mať auto s vyšším podvozkom.
Prvé zázračné miesto je:

Arbus – Piscinas

Kľukatou cestičkou sa ocitnete aj na miestach, keď si poviete, že ste zablúdili … vydržte! Uvidíte opustené staré banícke vozy, zvyšky koľajníc … no na konci vás čaká úchvatný pohľad na nekonečnú pláž.

Na pláži krásny a drahý hotel Le Dune. Vedľa hotela je parkovisko, kde často parkujú karavany a užívajú si dobrodružnú dovolenku v tejto vzdialenej a divokej časti Sardínie.

Ak si náhodou budete plánovať dovolenku v tomto raji, tak určite počas splnu mesiaca. Prečo?

Predstavte si, že stojíte na vrchole obrovských dún a pár metrov od vás … šum mora, vôňa borievok  … a to všetko zaliate mesačným svitom … tú noc určite nezaspíte …  rozplynie sa únava, čas a priestor …

Ťažko sa lúči s týmto čarovným miestom… pokračujeme na juh. Cesta vedie pomedzi opustené bane. Nikde ani človiečika a pocit je ako keby ste sa ocitli v úplne inej dobe.

… stúpame čoraz vyššie a v diaľke vidieť kúsok nádhernej pláže. Kilometre ubúdajú, pláž sa blíži. Úzka cesta nás dovedie k rampe vedľa ktorej stojí malá  búdka. S prekvapením zastaneme. Vystúpim z auta, podleziem rampu a priblížim sa k malému okienku. Za okienkom sedí muž v uniforme… s primrznutým úsmevom sa ho pýtam:

„Dobrý …radi by sme sa dostali na tú krásnu pláž“ a ukazujem smerom dole.
„ Tak to jedine, že sa dáte zatvoriť,“ odpovie.
„Prosím?!“
Nooo … tu je väzenie.“
Neveriac sa rozhliadnem kolo seba. Väzenie?
„ A kde sú múry, alebo oplotenie?“ snažím sa logicky reagovať.
Až teraz sa usmeje: „ A kto by odtiaľ utekal?
Pozerám na údolie, ktoré sa tiahne až k moru. Stromy sú zasadené tak, že vidieť každý pohyb …  pasú sa tam ovce, pestuje sa tam všetko možné a celý priestor je ako na dlani.
S úžasom sa zmôžem na poslednú otázku: „ A to ich pustíte aj na pláž?“
S úsmevom odpovie: „ Vás tam pustiť nemôžem.“
Na krátky okamih závidím ovciam, väzňom, strážnikom aj tej mrkve, či burine čo tam rastú.
Ale dovolenka je dovolenka …
Poďakujem sa, nasadnem do auta. O pár metrov ďalej je parkovisko, kde je krásny výhľad na časť toho väzenského raja.
Zmiešané pocity sa rozplynú už o pár kilometrov pohľadom na:

Pláž Scivu

a ešte o pár kilometrov južnejšie:

Pláž Cala Domestica

Zaujímavosťou tejto pláže je mini jaskyňa cez ktorú sa dostanete na ďalšiu pláž.

V tejto oblasti je málo benzíniek, využite každú príležitosť na tankovanie! Neriešte cenu, ak nechcete posilovať tlačením auta do kopcov  🙂

Smerom na juh Sardínia ponúka ďalšie úchvatné pláže:

Porto Pino a Chia,

ktoré sa ťahajú až k hlavnému mestu Cagliari. Niekoľkokilometrové pláže majú neuveriteľne biely piesok a vy sa ocitnete v európskom Karibiku.

Prezradila som vám moje obľúbené miesta. Sardínia však ponúka oveľa viac. Okrem týchto dobrodružných potuliek nájdete aj pohodlne vybavené hotely, zaplnené pláže, rušné mestá, dedinky, tisícročné olivovníky…

Zdá sa vám Sardínia príliš ďaleko? Chceli by ste skúsiť radšej niečo bližšie a cítiť sa ako šťastný stroskotanec uprostred leta?

Tak vitajte v Toskánsku 🙂

Nahliadnite do cestovateľského ebooku   Od Benátok po Assisi, možno nájdete inšpiráciu na nezvyčajnú taliansku dovolenku.

Majte sa krásne

Renáta

 

Komentáre