Stredoveké mestečko s podzemným tajomstvom:  kamenné ulice, domy a chrámy  pod sebou skrývajú staré rímske mesto Assisium. Antické kúpeľné mesto podobné Pompejám bolo centrom prekvitajúceho obchodu. Bohatí obchodníci budovali prepychové vily, skvostné záhrady, kúpele a dokonca aj amfiteáter kde sa odohrávali gladiátorské zápasy. Luxusné a bohaté mestečko zaniklo spolu s Rímskou  ríšou.

Symbolom tejto antickej slávy je Chrám Minerva na hlavnom námestí.
Keď sa priblížite k stĺpom tohto chrámu, vaše dlane sa dotknú kameňa, ktorý pred viac ako 2000 rokmi trpezlivo otesávali šikovné ruky nejakého majstra.

 

 

 

San Francesco/Sv. František

Veľa povestí, veľa mýtov, ale kto skutčne bol San Francesco?

Syn bohatého obchodníka, ktorý sníval  stať sa rytierom. Pre neho to znamenalo dostať sa do VIP spoločnosti. Po prehratej vojne s Perugiou strávil rok vo väzení. Domov sa vrátil ťažko chorý a s iným pohľadom na svet. Prestal snívať o rytierskej sláve, vzdal sa všetkého a stal sa symbolom jednoduchosti a skromnosti.

Magické čaro ticha

Bazilika Sv. Františka je postavená na dvoch úrovniach, tvoria ju Horný a Dolný Chrám. Počas dňa sú chrámy a námestie zaplavené turistami z celého sveta. Ak si však chcete vychutnať magické čaro ticha, príďte na námestie večer po 19tej alebo ráno o 6tej.  Atmosféra je neopísateľná.

 

Zatúlajte sa skoro ráno v kamenných uličkách. Stretnete mĺkvych, uponáhľaných mníchov.
V rannom tichu sa budete cítiť naozaj ako v stredoveku.

 

 

Taliani sú proste roztomilí …

 

Bol príjemný podvečer. Po horúcom dni sme stáli pred Horným Chrámom Baziliky, pofukoval svieži vánok a my sme pripravovali večerné fotenie. Pár skúšobných fotiek, zaostriť, pridať, ubrať svetlo. Priateľ si našiel čas dať mi letmú pusu a práve v tom momente za nami prudko zabrzdilo bmw, vybehli dvaja Taliani. Jeden z nich roztvoril náruč a na plné hrdlo veselo zakričal:
„Nech žijú mladomanželia!“.
Prekvapene a so smiechom sme sa na neho pozreli. Jeho tvár žiarila ako keby práve vyhral športku.
Napadlo mi, že nemáme skoro žiadne spoločné fotky, tak som ho poprosila, či nás odfotí. Asi som nemohla žiadať nič lepšieho. Tvár sa mu rozžiarila ešte viac. Dala som mu môj foťák, jednoduchší na obsluhu.
Neviem či to bol nejaký fotograf, ale hneď nám začal dávať pokyny: „ … robte sa, že fotíte! Otočte sa takto … !“
Rýchlosťou svetla poskakoval okolo nás … skoro si ľahol na cestu.
Vzniklo niekoľko milých „pracovných“ záberov. Škoda, že ani jeden nie je ostrý. Niet sa čomu čudovať, sympatický Talian poskakoval rýchlejšie ako cvakal.

 

 

Pútnicke miesto – Eremo delle Carceri

Fascinujúcim miestom pre veriacich je pustovňa Sv. Františka. Nachádza nad Assisi na svahu hory Subasio, asi tak hodinu prechádzkového tempa z centra Assisi. Ak máte radi túry, krásnym turistickým chodníkom (14,5km) sa dostanete do malebného mestečka plného kvetov.

Spello

My sme tam šli autom. Zaparkovali sme pri miestnej tržnici, plnej čerstvého ovocia a zeleniny. Kúpili sme si šťavnaté a sladké broskyne. Zhovorčivý majiteľ stánku nás ponúkol zrelým ovčím syrom. Lepší syr sme ešte nejedli. Pyšný majiteľ sa pochválil, že pochádza zo Sardínie a že ten syr vyrába jeho brat. Naozaj škoda, že sme si ho nemohli kúpiť. Mali sme pred sebou ešte takmer 7 dní cestovania v horúčavách a ten syr by to asi neprežil.

Mestečko Spello je maličké a upravené. Všade kameň a kvety.

 

 

ČERSTVÁ NOVINKA!

Už čoskoro doveziem na Slovensko čerstvý olivový olej z talianskych fariem, behom dvoch mesiacov je vypredaný, rezervujte si ho ešte dnes >>

čerstvý olivový olej

Prajem krásne sviatky

Renáta

 

 

Komentáre