Horská dedinka San Cassiano  sa nachádza v oblasti Alta Badia, v krásnych dolinách uprostred Dolomitov. Ponúka turistom moderný komfort v čare stáročných tradícií. Miesto, kde žiadny cudzinec (vrátane Talianov) nemôže kúpiť nehnuteľnosť a kde ešte aj dnes iba najstarší syn dedí pozemky. Môže sa to zdať zvláštne, ale práve vďaka týmto nepísaným pravidlám sa údolie zachovalo v plnej kráse. Nepustia medzi seba žiadneho cudzinca… jedine, že sa „votrelec“ prižení/vydá.

Svojskí domorodci „LADINI“, pracovití, nedôverčiví, uzavretí a chladní sa naučili používať profesionálny úsmev. Nacvičujú ho už niekoľko desaťročí a musím uznať, že sa im to darí. Pochopili, že namiesto sedliackeho živorenia majú možnosť využiť nádheru okolo seba. A robia to dokonale.


Blíži sa dovoz nášho kvalitného olivového oleja, rezervujte si ho v novom eshope: mia-italia.it


Kvalitné  služby

Sú fanatickí zlepšovatelia. Čo sezóna, to pár príjemných prekvapení pre turistov.  Nové lanovky, sedačky, požičovne, úschovne, bary, cukrárne, vinárne. Všetko musí byť krásne dokonalé, čisté, upravené, útulné, príjemné…

Užila som si tam asi 25 lyžiarskych sezón. Videla som, ako sa z malých dediniek stáva jedno veľkolepé lyžiarske stredisko, ktoré si však zachováva svojskú vidiecku atmosféru. Očarujúcu, malebnú, horskú.

Práve tu sa z môjho štvorročného syna (uplakaného a neochotného lyžiara) stal fanatický mladý snowboarder. Taký, ktorý celé leto sníva o zasnežených kopcoch a zápal pre zjazdovky mu nedovolí cítiť ani -20°C mrazy.

Alta Badiu poznáme ako vlastné vrecká… každú zjazdovku, každý kopec, veľa horských chát, niekoľko chatárov …

Dolomity Superski 1200km zjazdoviek:

Deti do 8 rokov majú lístok zdarma, aktuálne ceny nájdete na  >> dolomiti/superski/

Sellaronda

40 kilometrový lyžiarsky okruh s nádhernými výhľadmi, v ktorom prekonáte 4 údolia (Alta Badia, Val Gardena, Val di Fassa, Arabba) a štyri horské prechody po taliansky „passi“ (Passo Gardena, Passo Sella, Passo Pordoi, Passo Campolongo)

Sellaronda je dvojsmerná, môžete ju prejsť oranžovou trasou (v smere hodinových ručičiek) alebo opačne zelenou trasou. Najvhodnejší deň na takýto lyžiarsky výlet je sobota. V sobotu sa menia turnusy a zjazdovky sú poloprázdne.

Ak nepotrebujete toľko kilometrov môžete si vybrať aj lokálny skipass:

Dolomity – Alta Badia

130 km zjazdoviek prepojených 53 lanovkami alebo sedačkami, vďaka ktorým sa dá lyžovať celý deň a vždy po inej zjazdovke!

Aktuálne ceny si môžete pozrieť na >> dolomiti/alta-badia/

Na sedačku sa čaká len pár minút. Keď je sezóna bez snehu, hlavné zjazdovky sú vždy starostlivo zasnežené.

Z dedinky San Cassiano sa vyveziete lanovkou na Piz Sorega. Hneď vás privíta veľká vysokohorská chata, ktorú si sám postavil vždy usmievavý majiteľ Andrea (nečudujte sa, v Taliansku je to mužské meno). Trávi svoje dni pri pokladni a inkasuje peniaze spokojných klientov. Je vášnivý pilot, takže celú zimu čaká na leto, aby mohol naštartovať svojho okrídleného miláčika.

Prečo Vám o ňom píšem? Pretože ponúka tú najlepšiu pohánkovú tortu s ríbezľovým lekvárom. V každej horskej cukrárni nájdete tento typický tirolský koláč, u neho však dostanete to najlepšie prevedenie.

Okrem typickej torty môžete ochutnať aj fantastickú pizzu, ktorú pečie Albert. Dvojmetrový chlap s milým úsmevom. Nie je vyučený kuchár ani pekár, ale stavbyvedúci. Cez zimu pečie skvelé pizze a v lete buduje hotely.

Ütia BAMBY – horská chata

Otto, bývalý lyžiar a majiteľ tejto malebnej dreveničky, chová dobytok a pred rokom postavil pár kilometrov od San Cassiana nový penzión TLARA.

V jeho malebnej dreveničke vám ponúkne ten NAJ hamburger, aký ste ešte nejedli. Mäso pochádza z jeho bio chovu. A ak máte chuť na sladké, vyskúšajte fantastickú jablkovú štrúdľu.

Otto si vybral skvelý tím ľudí. Na máloktorej chate nájdete tak veselých a šťastných čašníkov… a španielka Claudia je jednoducho skvelá …

Je tam aj česká čašníčka Denisa, menej zhovorčivá, ale veľmi snaživá a milá. Ak sa chcete vyhnúť riziku, že nenájdete voľné miesto, naplánujte si chutnú prestávku okolo 12-tej, alebo až po 14:30.

Šťastní zamestnanci = spokojní klienti ❤️

Zjazdovka, ktorou sa dostanete k dreveničke Bamby je veľmi strmá a plná lyžiarov. Otto však pripravil lesný chodníček so spádom 8° tak, aby lyžiar nemusel pochodovať a zároveň aby nenabral  nebezpečnú rýchlosť. Pohodlným voľným sklzom sa dostanete rovno na jeho terasu.

Veď vravím/píšem: DOKONALÉ SLUŽBY 

Na lesný chodníček odbočíte zo zjazdovky č.15.

Ottov penzión Tlara, sa nachádza 3,5km od San Cassiana na vysoko položenej lúke plnej slnka s krásnym výhľadom na hory.

Aké zjazdovky nájdete v Alta Badii?

Alta Badia ponúka veľa modrých (nenáročných) a červených (stredne náročných) zjazdoviek.
Len dve zjazdovky sú čierne (veľmi náročné) VALLON a slávna GRAN RISA.

GRAN RISA  patrí medzi najnáročnejšie vo Svetovom pohári v alpskom lyžovaní. Svah je otočený na sever a z vlastnej skúsenosti môžem napísať, že je skoro vždy zľadovatelý. Jednoducho sneh sa na ňom neudrží.

Možností, ako stráviť pestrý týždeň na lyžiach je tu naozaj veľa. Najkrajšie miesta sú široké svahy aj s čerstvým snehom smerom do Corvary.

Pohľad z majestátneho BOÉ (najvyššieho vrcholu masívu Sella)

Všade navôkol sú roztrúsené malé dreveničky ako pre trpaslíkov

Alta Badia nie je len rýchlosť v nohách a nádherné výhľady. Je to aj úžasná atmosféra plná „ladinských“ tradícií.

Mapy na stiahnutie

Podrobné mapy si môžete stiahnuť vo formáte pdf na:

SUPERSKI >> https://www.altabadia.org/media/map_dolomiti_superski.pdf

SELLARONDA >> https://www.altabadia.org/media/sella-ronda-map.pdf

ALTA BADIA >> https://www.altabadia.org/media/alta-badia-ski-mapp.pdf


Blíži sa dovoz nášho kvalitného čerstvého olivového oleja, rezervujte si ho v novom eshope: mia-italia.it


Prajem krásny predvianočný čas 🙂

Renáta

Komentáre