So smútkom celý svet sledoval ich zúfalú situáciu.

Čo sa v skutočnosti udialo ešte skôr ako sa objavil pacient číslo 1?

Prečo sa práve Lombardsko stalo ohniskom pandémie?

 

Klamstvo Číny

 

Čína zaregistrovala prvý prípad už 17.11., koncom decembra síce priznali ohnisko netypických zápalov pľúc, ale šírenie nového vírusu priznali až 20.1.

V období  „vieme, ale tvárime sa že sa nič nedeje“ z Číny do Talianska priletelo viac ako 300 000 ľudí, z toho vyše 15tis. priamo z Wuhan.

Až 30.1. Taliansko zrušilo lety z Číny.

 

Vírus prišiel do Talianska dvoma cestami

 

Podľa epidemiológa Massima Ciccozziho vírus prišiel do Talianska dvoma cestami, teda prostredníctvom dvoch pacientov č.0, každý z nich doniesol iný kmeň vírusu.

Prvý nultý nakazený prišiel priamo z Číny niekde do stredného Talianska, možno do Ríma a potom sa tento kmeň vírusu objavil aj v Anglicku. Druhý nultý nakazený prišiel len o pár dní neskôr z Nemecka do regiónu Lombardsko.

 

Zaujímavá zhoda náhod

 

18.-22.1 sa v Rimini konala výstava zmrzliny SIGEP. Vedľa firiem zo severného Talianska mala svoj výstavný stánok čínska firma Wuhan Huiyou Wood Products Co. Irónia osudu – mesto Wuhan bolo zatvorené do karantény 23.1.

Medzi talianskymi firmami bola aj jedna z mestečka Codogno. V mestečku Codogno bol zaznamenaný prvý oficiálny pacient, 38 ročný Mattia. V skutočnosti Mattia nebol prvý, bol už jeden z mnohých, ale bol prvý ktorému oficiálne diagnostikovali Covid-19.

 

Kde to začalo?

 

Počas mesiacov december a január lekári v oblasti Lodi, Codogno zaznamenali 40 prípadov abnormálnych dlhotrvajúcich zápalov pľúc. Lekári postupovali podľa oficiálneho protokolu a viac menej s úsmevom sa pýtali či náhodou pacient nebol v Číne.
Nič nie je potvrdené, ale tieto zápaly pľúc mali podobné klinické príznaky (akútnu intersticiálnu pneumóniu, porovnávania sa robili len na základe rtg snímkov).

Táto oblasť má počas zimy stále hustú hmlu, možno je to ideálne prostredie pre nový vírus.

 

Peklo na súkromnej klinike v meste Piacenza

 

Okolo 10.2 na klinike San Antonino ležal starší pacient Gino s vysokou nekontrolovateľnou horúčkou.

Starého pacienta odviezli v špeciálnych skafandroch bez akejkoľvek komunikácie pracujúcemu personálu, pacientom, ich rodinám. Vedenie kliniky mlčalo aj keď vedeli, že bol pozitívny na Covid-19.

Po chodbách sa len pošuškávalo, že vírus už koluje a že personál sa postupne nakazuje. Je nepochopiteľné, že nikto nič nenahlásil.

Lekár kliniky, ktorý je v Piacenze považovaný za pacienta číslo 1, pracoval a vyšetroval pacientov aj mimo kliniky, v mestečkách Codogno, Casale. Prvé príznaky sa u neho prejavili 21.2.

Ako to vyplávalo na povrch?

Pani Monica, pracovala na klinike ako upratovačka. Mala vysokú horúčku, ostala pár dní doma a potom sa vrátila do práce. 16.3 ju susedia našli na schodoch, mŕtvu.

Až teraz personál začal rozprávať.

Výpoveď jednej zdravotnej sestry: „ Z jednej smeny na druhú som našla 80 nakazených pacientov, bez toho aby som vedela ako ich zvládnuť. Jedna pani, ktorá nás prišla rýchlo zaškoliť ako používať ochranné obleky poznamenala: „ Na tých pacientov nemusíte brať ohľad, aj tak všetci umrú“.
Ale pre mňa sú všetci ako moja mama, môj otec. Včera ma jeden pacient chytil za ruku a zúfalo sa ma pýtal: „ Ako sa má moja manželka? Prosím, povedz mi to.“ Jeho, žena bola na tom veľmi zle.
Vidím ich umierať ako ryby bez vody. Keď sa sťažujem, že nás je tu málo, že potrebujeme ďalších ľudí tak mi len odpovedia, že ak sa mi tu nepáči, tam sú dvere. Už celé týždne žiadame testy. Pacienti, ktorí k nám prišli koncom januára začali mať príznaky v prvej polovici februára.“

Andrea, syn ženy, ktorá bola prijatá do San Antonino, hovorí:
„Na klinike San Antonino som videl strašnú atmosféru strachu a mlčania, popierali, že existujú prípady koronavírusu. Po celý čas držali spolu nakazených a nenakazených pacientov, neinformovali nás príbuzných o tom, že boli infikovaní dokonca aj lekári. A my všetci sme takto roznášali nákazu po celej Piacenze. Vedeli čo sa deje a rozhodli sa mlčať.“

Prečo sa nenašiel ani jeden, kto by to mlčanie prerušil?

 

Lombardsko

 

Je najproduktívnejšia časť krajiny, denne sú v pohybe milióny ľudí.  Zároveň tu žije viac ako 2 milióny seniorov.
Prvé opatrenia prišli neskoro, boli slabé a všetci ich brali na ľahkú váhu. Ďalším katastrofálnym faktorom boli futbalové zápasy, ktoré sa odohrávali práve v čase tichého šírenia nákazy.
1.3. sa začali počítať prvé obete, ale sociálny život plynul ďalej … lyžovačky, preplnené bary, večerné aperitívy. Okrem toho sa šírili hlúpe videá o tom, že život v mestách sa nezastaví.

Zastavil sa. Na ako dlho? To ukáže čas.

Držíme ti palce Taliansko a ďakujeme, že sa môžeme učiť z tvojich chýb ♥

Zdroj: Report raiplay.it,
Selvaggia Lucarelli

 

 

 

 

 

 

Komentáre