Ako vyzerá bežný život v Benátkach?
Aj len také „obyčajné“ vešanie prádla je UMENIE.
Benátsky život prináša úžasné maličkosti: napríklad mať osobného smetiara alebo hustú premávku, ktorá bezchybne frčí bez jediného semafóra…

Prenajali sme si drobný bytík u mojej známej  >> ubytovanie u Sophie  v typickej štvrti na dva mesiace. Celé leto na potulky a fotenie benátskej krásy. Denne prechodených 10-15 kilometrov a počet fotiek odhadom okolo 10.000 (zatiaľ, leto ešte neskončilo).

Práve je po búrke a ulička pod oknami znova ožila (aj keď je už 21:40). Z vinárne sa ozývajú veselé hlasy, za rohom je skvelá reštaurácia a okrem šíriacej sa vône počuť štrngot pohárov… asi sa čosi oslavuje.

Každé ráno sa ulica zobudí stále tými istými rituálmi: najskôr (okolo šiestej) počuť šuchot prútených metiel, ktorými smetiari každé ráno dočista vyzametajú svoj rajón. Z drobnej pekárne cítiť vôňu croissantov a jablkovej štrúdle. Zeleninár ako prvý otvára svoju malú predajňu a vykladá z vozíka práve dovezený čerstvý tovar.

Neskôr otvárajú aj kaviareň a to už počuť stále dookola: Ciao!  Buon giorno! Pracujúci sa zastavia na rannú kávu a každý deň sa zdravia s takým entuziazmom, akoby sa nevideli už niekoľko mesiacov. Nahlas debatujú a ja už začínam mať celkom slušný prehľad, kto a kde bol na dovolenke.

Okolo ôsmej sú všetky obchodíky v uličke plne funkčné. Je malá – asi 120 m, ale je tu všetko: kaderník, železiarstvo, reštaurácia, vináreň, kaviareň, ovocie-zelenina, pekáreň, minisupermarket (naozaj supermini), domáce potreby, mäsiarstvo – lahôdky.

Aha, skoro som zabudla, o 7:30 sa pridávajú zvony. Zvonice sú na každom kroku. Každá zvoní to svoje, v tom je čaro nezvyčajného koncertu.

Čas smetiarov

Okolo 9-tej smetiari vyzdvihujú vrecia s odpadom. Chodia vo dvojici, jeden zbiera komunálny odpad a druhý zbiera papier, plasty a sklo. Každý z nich ťahá za sebou veľký vozík a veselým hlasom kričia na celú ulicu: Spazzino-smetiar!!!! Zazvonia pri každých dverách, s úsmevom vyzdvihnú smeti a zaželajú pekný deň. Poznajú každého a každý pozná ich.

Ako to robia pracujúci ľudia, ktorí o 9-tej nie sú doma? Veľmi jednoducho: smetiari sú v uliciach už od 6-tej, domáci presne vedia, kde ten ich smetiar má zaparkovaný vozík. Stačí ísť okolo a hodiť odpad tam kam patrí. Benátčania sú fanatickí triediči odpadu (ja tiež 🙂 ).

Vešanie bielizne

znamená dobré susedské vzťahy. Šnúry sú naťahané krížom cez ulice. Je to bežné v každom kúte Talianska. Skúste sa ale pohádať so susedkou, ktorá má vašu voňavú bielizeň na dosah ruky… V Benátkach to komplikuje voda. Ja mám na sušenie klasický rozkladací sušič, pretože moje vešanie by znamenalo, že do týždňa by som „utopila“ všetky ponožky, spodnú bieližeň a nekonečný počet štipcov. Snáď by sa zachránili len väčšie kusy.

Vaporetto – drahé, ale presné

Vaporetto chodí veľmi často (každých 10-15 minút) a takmer nikdy nemešká. Lístky sú však šialene drahé: 7,50€ jedna jazda (resp. 75 minút cesty)! Dajú sa kúpiť rôzne výhodné „balíčky“ a permanentky (podrobnosti, ako a kde ich kúpiť, nájdete v sprievodcovi Od Benátok po Assisi). Ja mám mesačník za 37 €. Cestovať vaporettom je zážitok, naskytnú sa vám pohľady, ktoré z ulíc nemáte šancu vidieť.

Obdivujem benátsku premávku

Nikto nervózne nevytrubuje, nenadáva. Klasické talianske gestá, ktoré spestrujú bláznivú premávku na pevnine tu neuvidíte. Jedným slovom pohoda. Šoféri vaporetta sú zruční a neuveriteľne pokojní. Vytočí ich jediná vec: keď sa na predných sedadlách nadšení turisti postavia a fotia. Zakrývajú im takto výhľad, ktorý musia mať kvôli prehľadu v tejto trme-vrme.

Dokonalý chaos

Jediný naozajstný semafor je v Rio Novo, ale aj ten už roky nefunguje, je zbytočný. Naoko chaotická premávka funguje naozaj dokonale na niekoľkých pravidlách:

– rešpekt a trpezlivosť
– motorové lode jazdia vpravo, lode s veslami jazdia vľavo (kvôli veslu)
Ako toto pravidlo funguje v praxi neviem, pretože kopec lodí chodí krížom krážom a kde je naozaj pravá/ľavá vedia asi len oni. Je to fascinujúci chaos.
– povolená rýchlosť je 20km/h, v malých kanáloch len 5km/h

Na prvý pohľad sa môže zdať, že rýchlosť je prehnane nízka. Stačí sledovať čo urobí s vodou čln prvej pomoci v plnej rýchlosti. Takéto vlny sú veľmi nebezpečné hlavne pre gondoly.

V uzučkých neprehľadných kanáloch si gondoliéri vzájomne kričia, kto a kde odbočuje, alebo kto prejde ako prvý. Úžasná komunikácia.

Jediným problémom sú malé súkromné loďky s mladými vodičmi. Mladej generácii sa pravidlá veľmi nepáčia. Na nich už striehne mestská polícia.

Sídlisko Santa Elena

Sídlisk je tu viac. Betónové, ošarpané. Santa Elena je niečo úplne iné. Uzatvára východné pobrežie Benátok a stráca sa v zeleni voňavého parku. Okrem parku a pár kaviarní tu asi nie je žiaden obchod. Všetko nakupujú buď na Lide (ostrov oproti Benátkam) alebo priamo v meste. Sľúbila som, že vám ukážem ako vyzerá sídlisko, ale jednoducho som nenašla fotky, ktoré som fotila pred mesiacom. Zatiaľ prikladám len túto jednu.

Benátčania su zvyknutí všade chodiť pešo a vaporettom. Nájdete tu málo domácich s nadváhou. Väčšina z nich je štíhla a majú svižný krok. Dokonca aj štíhle babičky chodia na nákup s veľkými taškami na kolieskach a šikovne zvládajú množstvo schodov. Všetko tu funguje na loďkách a na vozíkoch.

Pramenitá voda

Nemusíte utrácať zbytočné peniaze za minerálku, z fontán tečie pitná voda (z prameňa Badoere – Treviso). Presnú mapku s fontánami nájdete v sprievodcovi.

Božský výhľad na Benátky zdarma

Odkiaľ?
Hneď za slávnym mostom Rialto je luxusné obchodné centrum „T Fondago Dei Tedeschi“. Vyjdite na posledné poschodie, dostanete sa do veľkého podkrovia. Tam musíte počkať, kým vás obsluha pustí na terasu. Z bezpečnostných dôvodov púšťajú len obmedzený počet ľudí.
Rad čakajúcich je príliš dlhý? Tak sa vráťte na chodbičku a objednajte si vašu prehliadku. Stačí zadať meno, deň, čas, kedy by ste tam chceli ísť a mail, na ktorý vám príde potvrdenie.

Dokonalé mesto?

Určite nie.

Mínusy
Turisti si nemajú kde sadnúť a oddýchnuť. Všetko je to smerované k tomu, aby konzumovali v reštauráciach, čo by bolo fajn keby za tie ceny neponúkali nekvalitné jedlá. Nevravím, že tu nie sú aj kvalitné reštaurácie alebo takeaway, ale sú mimo hlavných trás.
Veľa Benátčanov má psov a uličky slúžia ako ich verejné wc, tak dávajte pozor.

Plusy
Benátky su najbezpečnejšie mesto na svete (pozor len na vreckové zlodejky rumunského pôvodu, hlavne na vaporette č.1). Môžete sa pokojne prechádzať nočnými opustenými uličkami a cítiť sa ako v stredoveku (len podstatne bezpečnejšie ako vtedy).

Že vraj najkrajšie …

Ako z obyčajného zatuchnutého skladu vytvoriť svetový unikát…

Kníhkupecto „Libreria Acqua Alta“ (v preklade vysoká voda) spôsobuje turistický ošiaľ. Že vraj patrí medzi 10 najkrajších kníhkupectiev na svete.

No neviem, zaujímavé asi, originálne určite. Knihy pohodené v gondole a v starých vaniach, všade kopec mačiek, ktoré voľne pobehujú pomedzi knihy, čistota je úplne neznámy pojem a kanálovy zápach „spríjemňuje“ bezcielne potulky nadšených turistov.

Zadný východ kníhkupectva je na strane kanála, kde je zaparkovaná stará gondola, v ktorej sa môžete odfotiť. Hneď vedľa je malý dvor plný zhnitých kníh, ktoré výtvárajú schody. Som zvedavá, ak sa tam raz vyberiete, aký bude váš pocit šliapať po tejto zvláštnej hmote.

Majiteľ kníhkupectva sa chváli, že u neho sa nájdu nenájditeľné kusy kníh. Hm, ja som hľadala tri knihy a nenašla sa ani jedna.
Asi som komplikovaný zákazník 🙂

Prajem krásny zvyšok leta a pozdravujem z môjho najobľúbenejšieho miesta

Komentáre