Florencia

Úžas

Asi žiadne iné slovo nedokáže opísať pocit, keď po úzkych kamenných schodíkoch vystúpite do útulnej izbičky, otvoríte sklenené dvere a vojdete na terasu.

 

Takýchto terás vo Florencii nie je veľa a na konci článku vám dám tri tipy, kde si môžete užiť krásny výhľad pri kávičke alebo s pohárom vínka či spritzu.

Dominantná kupola, ktorá zdobí nádhernú katedrálu, je ešte aj dnes považovaná za stavebný zázrak. Geniálny staviteľ Brunnelleschi žiarlivo strážil svoj odvážny plán a nezanechal žiadne nákresy, žiadnu dokumentáciu, nič. Počas výstavby vytvoril klamlivé stopy, aby čo najviac zmiatol budúcich zvedavcov. A urobil to tak dobre, že dodnes si odborníci lámu hlavu nad tým ako to dokázal.

Čo sa skrýva za jej tajomstvom?

Blíži sa dovoz nášho čerstvého (práve sa lisuje) olivového oleja priamo z talianskych fariem >>

Rezervujte si ho včas 🫒

Olivovy olej

Unikátna kupola

Stredoveká Florencia chcela ohúriť svet výstavbou obrovskej katedrály, čo sa aj podarilo až na “detail”, že nemal kto postaviť kupolu.
Obrovská osemuholníková základňa bol problém, pretože dovtedy postavené kupoly (ako Pantheon) boli oblúkovité a teda samonosné. Tu však stavba v oblúkovom tvare nebola možná, nikto nevedel ako to vyriešiť a tak mesto vypísalo súťaž na realizáciu kupoly, ktorú vyhral geniálny Filippo Brunelleschi.

Filippo bol kreatívny precízny, dôsledný a predvídavý. Pre neho bol čas veľmi dôležitý, nechcel strácať vzácne hodiny hádkami a zbytočným vysvetľovaním obyčajným ľuďom, ktorí nemohli pochopiť jeho vízie a plány. Bol strohý a preto nie veľmi obľúbený.

Keďže nezanechal žiadnu dokumentáciu, jediným vodítkom pre historikov bol podrobný zoznam materiálu a harmonogram nákupu na jej výstavbu. Prof. Massimo Ricci, najväčší znalec kupoly, trpezlivou 40 ročnou prácou odhalil jej tajomstvo.

Ak by kupola bola stavaná tradičným spôsobom, museli by postaviť 96m vysoké drevené lešenie do každého z 8 uhlov, 8 drevených klembových šablón (každá z nich by musela mat 17m), prepojenie medzi 8 uhlami a toto všetko by muselo vydržať 16 rokov. Okrem toho, že mesto nemalo toľko financií, príprava lešenia by trvala nekonečne dlho a ako som písala vyššie, geniálny staviteľ nerád strácal čas. Na komplikované problémy dokázal vymyslieť efektívne riešenia.

Stojac na osemuholníkovom prstenci mal pred sebou len oblohu a v hlave presný plán ako zrealizovať “nepostaviteľné”. Vedel, že dokáže postaviť kupolu bez podporných konštrukcií a to vďaka dokonalým a precíznym geometrickým výpočtom.

Ako prvé dal Brunelleschi zhotoviť 9 metrové vysunuté lešenie smerom dovnútra, ktoré okrem ľudí muselo uniesť aj veľmi ťažký materiál a čo je ešte dôležitejšie používal  ho na presné zameriavanie. Preto prvých 7 metrov kupoly je z kameňa a nie z tehál.

zdroj: prednáška prof. Massima Ricciho

 

Perlička: možno Vám napadne koľko smrteľných pádov bolo z takej výšky, presné číslo neviem, nebolo ich veľa a dôvodom bolo víno. Takže signor Brunelleschi nariadil presné a prísne riedenie vína vodou, aby podnapití robotníci nepadali z pracovného miesta.

Blíži sa dovoz nášho čerstvého (práve sa lisuje) olivového oleja priamo z talianskych fariem >>

Rezervujte si ho včas 🫒

Olivovy olej
Tajomstvo kupoly – pravidlo kvetu ( la regole del fiore )

 Je to zvláštna náhoda, že katedrála sa volá Kvetná P. Mária a práve lupene kvetu sú kľúčom k dokonalej stavbe kupoly.

Na vysunutom lešení Brunelleschi “nakreslil” kvet podľa špeciálnej krivky (Nikodémová konchoida) a pomocou troch lán a olovnice určoval ukladanie tehál na protiľahlej stene. Staval z vnútra smerom von.

Vysvetlenie sa môže zdať komplikované, ale ak si pozriete toto krátke video, bude vám to okamžite jasné.

 

zdroj: prednáška prof. Massima Ricciho

 

Každý oblúk kvetu určuje v protiľahlej stene presný sklon tehál. Keďže kupola je samonosná, tehly nemohli byť ukladané vodorovne, ale v správnom sklone, aby vytvárali oblúk (a tým prenášali váhu). Tehly sú uložené vo vzore rybacej kosti do obráteného kužeľovitého tvaru a stúpajúc majú vždy väčší sklon smerom dovnútra. Ani jedna tehla nie je vodorovne a medzi “rebrami“ (viď. biele mramorové oblúky) sú uložené v tvare voľne zavesenej reťaze (geom. reťazová krivka, lat. catenaria).

Kupola je dvojplášťová, takže v skutočnosti boli postavene dve kupoly. Medzi vonkajšou a vnútornou kupolou je viac ako metrový priestor a práve tadiaľ sa dostanete až na jej vrchol.

Kráčať úzkou chodbičkou, je pre mňa ako cestovať v čase, vždy si predstavím koľko rúk tu trpezlivo pracovalo, koľko životov a osudov je prepletených nielen s kupolou, ale so všetkými fascinujúcimi stavbami.

Zvonica v Benatkach

Olivovy olej

Kde hľadať najkrajšie výhľady na kupolu

Nechcem tu písať o tom, čo píšu mnohé články o Florencii ako Piazzale Michelangelo, ružová záhrada (hore na fotke) alebo záhrady Boboli. Sú to všetko krásne miesta, ale chcem vám dať tri vzácne a menej známe tipy, odkiaľ je výhľad na kupolu naozaj unikátny.

Olivovy olej

1. Apartmán v hoteli Perseo

Ako som už spomínala na fb, výlet sme naplánovali spolu so synovcom. Už niekoľko rokov som mu sľubovala výlet do Benátok a do Bologne, no a z Bologne je Florencia na skok. Apartmán som rezervovala na poslednú chvíľu priamo na ich webe >> hotelperseo a neviem akým zázrakom cena bola podstatne nižšia ako bežne uvádzajú.

Majiteľka hotela p. Laura je neskutočne milá, starostlivá, ukecaná a sympatická. Keď som jej pochválila nielen unikátnu terasu, ale aj celé vybavenie apartmánu a skvelé raňajky, bola veľmi dojatá. Tak neviem, či sme boli jediný nadšení turisti, ktorí dali najavo spokojnosť so všetkým čo hotel ponúka.

Malý útulný bytík sa rozprestiera na štyroch podlažiach a z každej miestnosti je unikátny výhľad.
Výhľady sú tak krásne, že sme zabudli aj vybaliť kufre. Takmer hodinu sme behali hore dole po kamenných schodoch a obdivovali Florenciu všetkými smermi.

Okrem výhľadov je veľmi vkusne zariadený, premyslený a zladený do detailov. To sa často nestáva. Ak má nejaké ubytovanie výhodnú polohu väčšinou majitelia kašlú na príjemnosť prostredia, udržiavajú prijateľnú čistotu a tým to končí.

Keď sme večer sedeli na terase a vychutnávali si pohár prosecca, zhodli sme sa na tom, že toto ubytovanie bola naša najlepšia dovolenková investícia.

Olivovy olej

2. Krásny výhľad z Rinascente za cenu kávy

Rinascente je jedna z najstarších sietí obchodných domov a na poslednom poschodí majú vždy reštauráciu s prekrásnym výhľadom. Ich sídlo vo Florencii nie je výnimkou a nájdete ho na Piazza della Repubblica.
Stačí vyjsť na posledné poschodie, potom úzkymi schodíkmi na terasu a dať si niečo na pitie.
Čítala som veľa negatívnych referencií a hlavne, že obsluha je pomalá. Prvé čo som si pomyslela: „A kde je problém?“
Veď aj keď čakáte na kávu či drink 20-30 minút, máte pred sebou jeden z najluxusnejších výhľadov na Florenciu.

Olivovy olej

3. Výhľad zdarma – knižnica Oblate

Tak toto miesto okrem študentov a domácich pozná málokto.

Verejná knižnica v srdci Florencie bola otvorená pre verejnosť v roku 2007 v bývalom stredovekom kláštore. Je to unikátne miesto mimo dosah šialeného davu turistov. Stačí ak sa na vrátnici preukážete občianskym preukazom, dáte im Vaše tel. číslo a môžete vojsť.
Prejdete spleťou chodieb, miestností a dostanete sa na otvorené poschodie s krásnym výhľadom na kupolu. Cez leto takmer prázdne, no počas roka plné študentov.
Fascinujúce miesto plné tichého a pokojného študentského života. Určite ho nevynechajte!

Verím, že článok sa Vám páčil, že ste sa dozvedeli niečo nové a zaujímavé 💚🤍❤️

Renáta

 

 

Komentáre