Chceli by ste mať doma čerstvo vylisovaný olivový olej?

Ak áno, talianska rodinná farma Marmo v januári lisuje olej z olív vypestovaných vo vlastných olivových hájoch a v priebehu marca tento tekutý skvost môže byť u vás doma – objednať si ho môžete >> na stránke taliansky olivový olej.

Ich vysokokvalitný olivový olej patrí pod ochrannú značku DOP, ktorou Taliansko chráni a zaručuje pôvod vysokokvalitných potravín ako je parmezán, šunka alebo mozzarella.

Čo to znamená vysokokvalitný olivový olej?

Stalo sa vám niekedy, že ste si kúpili olivový olej a jeho chuť vás sklamala? Olej mal divný zápach a nepríjemnú chuť?  Znamená to, že bol vylisovaný z poškodených alebo nahnitých olív. Ako je to možné? Množstvo talianskych olivových olejov, ktoré nájdete v našich obchodoch sa lisujú z dovezených nedozretých olív, resp. z olív, ktoré dlho čakali na lisovanie, čím sa spustil hnilobný proces a produkcia voľných mastných kyselín. Alebo sa dovážajú do Talianska  už vylisované oleje z EU a potom sa miešajú tak, aby zodpovedali nenáročným európskym normám. Kvalitný olej sa lisuje z čerstvých olív niekoľko hodín po zbere. Takýto olej má nízku kyslosť a nízky obsah peroxidov.

Farma Marmo lisuje olej do 12tich hodín od zberu!

 

Tohtoročný olivový olej má:

kyslosť 0,16% 

peroxidy 5 O2

 

Kyslosť

Nízka kyslosť oleja (< 0,4%) indikuje množstvo voľných mastných kyselín v oleji. Poškodením olív sa narúšajú molekuly oleja. Mastné kyseliny sa odtrhnú od glycerolu a voľne „poletujú“ v oleji. Čím ich je menej, tým lepšia je kvalita oleja. Ich počet sa určuje v % (napr. 0,2 % = 0,2g v 100g oleja). Je to vlastnosť, ktorú nemôžete ochutnať ani vycítiť. Dá sa zistiť len chemickým rozborom. Nízka kyslosť znamená a že olej bol vylisovaný zo zdravých, nepoškodených olív, že olivy boli spracované niekoľko hodín po ich zbere.

 

Minuloročný olej mal hodnotu 0,2% (európska norma je 0,8% pre extra panenské olivové oleje čo je veľmi ďaleko od tejto kvality) Nedajte sa oklamať lákavým textom na etikete: „Nízka kyslosť“- Bassa aciditá. Buď sa dozviete presné číslo, alebo ten olej nekupujte.

Peroxidy

Nízka oxidácia oleja (< 12 meq O2/kg) je množstvo produktu z reakcie medzi kyslíkom a nenasýtenými mastnými kyselinami v oleji. Určuje do akej miery bol olej týmto kyslíkom poškodený. Čím je táto hodnota nižšia, tým je proces stárnutia oleja pomalší a olej je kvalitnejší. Minuloročný olej farmy Marmo mal hodnotu 7 meq O2/kg (európska norma je 20 meq O2/kg pre extra panenské olivové oleje a to už je veľmi ďaleko od kvality z farmy Marmo). Pozor! Nulová hodnota peroxidov je možná len u starých olejov, kde proces prvotnej oxidácie už prebehol a doslova „pochoval“ čerstvosť oleja. Takýto olej má nepríjemný pach a chuť. Veľmi kvalitný olej bez problémov vydrží aj pár mesiacov po záruke. Samozrejme za predpokladu, že bol uzatvorený a uložený na chladnom a tmavom mieste. Ak nájdete zabudnutú fľašu s olivovým olejom, otvorte ju a ochutnajte. Ak necítite výrazne zlú chuť, spokojne ho môžete rýchlo spotrebovať.

Mononenasýtené mastné kyseliny

Olivový olej, v porovnaní s inými, má najvyšší obsah mononenasýtených mastných kyselín (majú len jednu dvojitú väzbu). A práve táto jediná dvojitá väzba zaručuje olivovému oleju odolnosť voči oxidácii a vysokým teplotám (najkvalitnejšie olivové oleje majú bod dymivosti až 220°C).

 

Kvalitný olivový olej je ďalší skvost talianskej stravy. Objednať si ho môžete >> na stránke taliansky olivový olej

Renáta

Milujem Taliansko, raz do roka dovážam a predávam veľmi kvalitný čerstvý extra panenský olivový olej. Napísala som pre vás podrobného sprievodcu Talianskom: Od Benátok po Assisi a zbierku talianskych receptov: Taliansko na tanieri.

Podobné články

Komentáre