PREČO KUPOVAŤ OLEJ Z FARMY A NIE Z OBCHODU?

Pretože je čerstvý a neporovnateľne kvalitnejší. Bohužiaľ, “vďaka“ európskym normám olej, ktorý kupujete v obchode, môže byť zmesou rôznych ročníkov výroby.

Dátum spotreby sa totiž určuje 18 mesiacov odo dňa, kedy bola fľaša/plechovka naplnená!!! Koľko rokov pred naplnením ten olej trčal v nejakej cisterne, to už nikoho nezaujíma. Týmto spôsobom sa v podstate povoľuje predaj starých olejov!

Výnimkou by mali byť fľaše s nápisom 100% Italiano, tam musí byť uvedený dátum zberu, ale nie vždy je. Inými slovami, v jednej fľaši s dátumom spotreby napr. júl 2020 môžete mať „perfektnú zmes olejov“ starých aj 3-4 roky!!! A potom sa čudujeme, prečo ten olej nevonia a má divnú chuť.

 

Čerstvý olivový olej si môžete objednať tu >> ceny olivového oleja

 

Olivové oleje, ktoré nájdete v našich obchodoch sa lisujú z dovezených často nedozretých olív, resp. z olív, ktoré dlho čakali na lisovanie. Tým sa spúšťa hnilobný proces a produkcia voľných mastných kyselín. Alebo sa dovážajú do Talianska  už vylisované oleje z EU a potom sa miešajú tak, aby spĺňali nenáročné európske normy.

Kvalita oleja je ovplyvnená predovšetkým kvalitou olív a postupom spracovania. Olej, ktorý dovážam na Slovensko je tej najvyššej kvality aj preto, že olivy dopestované na farmách Marmo a Prosperi sú zbierané v správnom momente zrelosti a olej z nich je lisovaný do niekoľkých hodín po zbere.

Dovážam olej z fariem, ktoré:
– majú vlastné olivové háje
– farmár sa osobne stará o celý proces výroby
– od zberu po lisovanie uplynie len niekoľko hodín

 

FARMA MARMO

Farma Marmo sa nachádza v oblasti Castel Del Monte v regióne Puglia. Olivy sú zbierané ručne, uložené do vzdušných prepraviek a vylisované do 12, maximálne 24 hodín od zberu. Olej si takto zachováva najvyššiu kvalitu, vôňu a chuť. Čerstvo vylisovaný olej je uskladnený v nerezových nádobách pri kontrolovanej teplote. Olej sa dá použiť v studenej kuchyni ale aj na varenie a pečenie. Olej MARMO je lisovaný z odrody Coratina, ktorá sa zbiera v decembri a v januári.

Olej má výraznú chuť olív s príjemne pikantným záverom. Je to zvláštne, ale v tomto oleji doslova cítite sálavé teplo slnka a morský vánok.

Spokojní klienti…

• Ako chutí ? No prišiel mi kamarát, že si zoberie fľašku oleja odo mňa. Ochutnal ho, schmatol mi celú bandasku a už som ho nedobehol 😀 Tak taký je olej! Martin K.

 

• Pani Renáta, olej od Vás chutí zázračne. Nikdy som také množstvo oleja nevlastnila, ale už dnes premýšľam, či mi tých 5l bude dostačujúcich. Všade ho dávam. Má úžasne „zelenú“ chuť. Aj keď som nikdy v Taliansku nebola, cítim jeho atmosféru na jazyku… tam tak teraz byť 🙂 . Vďaka za túto emóciu, a aj za recepty. Daniela H.

• Pani Renáta, dnes mi prišiel od Vás olivový olej. Okamžite som ho musel ochutnať. Je superný. Jemný , voňavý, pikantnej chuti na koreni, skrátka kvalitný oliváč. Ešte raz Vám ďakujem. So záujmom som si od Vás objednal aj Vašu knihu Taliansko na tanieri. S pozdravom Vladimír K.

viac recenzií si môžete prečítať >> tu

 

FARMA PROSPERI

Stefano Prosperi, majiteľ farmy, je mladý inžinier s neskutočným nadšením pre olivové háje. Od malička ho fascinovali stroje na výrobu oleja, až sa nakoniec stal „olivovým farmárom“. Stará sa o 15000 olivovníkov, pestuje niekoľko odrôd, sám ich štepí a orezáva.

Olivové háje sa nachádzajú v regióne Marche, v okolí Ascoli Piceno. Je to kopcovitý kraj, olivové háje sú preto od seba vzdialené aj 3-4 km. Už od začiatku sa Stefano rozhodol pre farmárčenie v bio kvalite bez používania pesticídov a umelých hnojív. Olivy sú zbierané ručne, uložené do vzdušných prepraviek a vylisované do 4, maximálne 12 hodín od zberu. Olej si takto zachováva najvyššiu kvalitu, vôňu a chuť. Vylisovaný olej je uskladnený v nerezových nádobách pri kontrolovanej teplote. Olej OLIVAGGIO je lisovaný z odrôd Leccino, Frantoio, Pendolino, Coratina a Tenera Ascolana. Každá odroda dodáva oleju svojskú chuť.

Tento dokonalý mix odrôd má tri vlny chutí: hneď na začiatku cítite čistú olivu, v druhej vlne sa rozvinie jemná horká chuť a v tretej vlne vás pomaly zahreje príjemná pikantná chuť – jedným slovom harmónia. 

Olej sa dá použiť v studenej kuchyni ale aj na varenie a pečenie. Ja ho pridávam aj do piškótového cesta (koľko vajec, toľko lyžíc oleja). Ak ste zvedaví na ozajstnú chuť pravého oliváča, nech sa páči…

 

Čerstvý olivový olej si môžete objednať tu >> ceny olivového oleja

 

AKO SPRÁVNE USKLADNIŤ OLEJ

Olej uložte na tmavom a suchom mieste. Po otvorení plechovky si odlejte časť oleja do tmavej sklenej fľaše. Plechovku starostlivo uzavrite. Ak nemáte tmavú fľašu, môžete použiť aj bielu a obaľte ju alobalom tak, aby sa dovnútra nedostalo žiadne svetlo. Správne uskladnený olej si udrží dobrú vôňu a kvalitnú chuť.

 

Milujem Taliansko, raz do roka dovážam a predávam veľmi kvalitný čerstvý extra panenský olivový olej. Napísala som pre vás podrobného sprievodcu Talianskom: Od Benátok po Assisi a zbierku talianskych receptov: Taliansko na tanieri.

Komentáre