Bologna je hneď za rohom, len hodinku a pol letu z Bratislavy!

Hlavné mesto bohatého a prosperujúceho regiónu Emilia-Romagna, ktorý volajú aj údolie motorov (Ducati, Ferrari, Maserati, Lamborghini) a údolie jedla (parmezán, prosciuto, mortadella, cestoviny).

LA DOTTA   LA ROSSA  LA GRASSA

Vzdelaná, červená a tučná to sú jej prezývky.

Od stredoveku je považovaná za múdru a kultivovanú. V roku 1088 tu bola založená prvá univerzita na svete, alebo v Európe? Svet sa síce nevie dohodnúť či je najstaršia na svete alebo len v Európe, ale v podstate nám to môže byť jedno. Faktom je, že deväť storočí je Bologna zaplavená študentmi.

Bologna je ako stará fascinujúca dáma, v ktorej pulzuje nekonečný mladý život.

Neskutočne vitálne a živé mesto. Život tu plynie naplno a predsa je čas na všetko.  Bologna je symbolom užívania si. Vždy sa nájde dôvod niečo oslavovať. Oslavuje sa život.
Záplava študentov má aj svoje temné stránky. Dlho som váhala, či o tom písať alebo nepísať. Keď však zablúdite do študentskej časti (Via Zamboni, Piazza Verdi) je dobré, aby ste vedeli čo je za tým.

Temné stránky

Prv než vás prevediem najkrajšou univerzitou zastavme sa na fakulte literatúry. Z nepochopiteľného dôvodu táto fakulta je častým rukojemníkom tzv.  anarchického združenia anonymných študentov (Cua). Je neuveriteľné, ako  mesto dovolilo zničiť tak nádhernú a vzácnu budovu. Pred dvoma rokmi ju anonymní študenti obsadili a zanechali steny zničené „umeleckými grafitmi“.

Začiatkom tohto roku sa vedenie mesta rozhodlo pre verejnosť uzatvoriť univerzitnú knižnicu, zaviesť turnikety a dovoliť vstup len zapísaným študentom. Dôvody boli jednoduché: krádeže, drogy a násilie.  Nariadenie sa stretlo s agresívnym odporom pochybného združenia. Obsadili knižnicu, porozbíjali čo sa dalo. Nastúpila polícia, výsledok je na týchto fotkách.

Námestie VERDI je symbolom tohto protestného združenia. Neporiadok, špina, alkohol, drogy a všetko čo k tomu patrí. Je pravdou, že situácia sa zlepšila odkedy knižnica nie je útulkom pre každého a odkedy pochybný lokál Le Scuderie zmenil majiteľa – teraz je to naozaj zaujímavé miesto, kde príjemne stráviť čas pri voňavej káve.

Toľko o tieňoch študentského centra, vráťme sa však na výslnie.

Alma Mater Studiorum

Len o pár metrov ďalej sa nachádza úžasná právnická fakulta. Môžete vojsť na nádvorie, do chodieb a dokonca aj do učební. Ďalšia krásna časť univerzity je Archiginnasio. Je to fascinujúca nádhera.

Skryté Benátky

Ak máte v pláne navštíviť Bolognu s niekým blízkym, tak mu nedajte prečítať tento článok a pripravte mu toto prekvapenie: zájdite na ulicu via Piella, smer centrum. Po pravej strane uvidíte malé okienko, väčšinou býva zatvorené, ak nie zatvorte ho a povedzte vášmu blízkemu nech ho otvorí. Prekvapenie je zaručené. Jedine, že by ste mali takú smolu, že kanál bude suchý (keď dlho neprší, efekt prekvapenia nebude).

Málokto vie, že v stredoveku hlavným bohatstvom Bologne bola voda. Dômyselne premyslené kanály poháňali 119 špeciálnych mlynov na výrobu látok z hodvábu, ľanu, konope. Len Bologna dokázala vyrábať neuveriteľne jemný a priesvitný hodváb. Vyvážala ho do celej Európy. Výroba bola prísne tajná, dávala prácu 24.000 ľuďom zo 60.000 obyvateľov.

Hlavná ulica- via Indipendenza, ktorá vedie zo stanice do centra, má na jednom mieste na strope ( … áno na strope, pretože Bologna má 40 km nádherných arkád a neskôr uvidíte prečo) nápisy:

Chlieb je život. Víno je radosť. Konope je bezpečie.

Textilný priemysel bol ich živobytím, bohatstvom a aj ochranou. Tieto nápisy sú na konci ulice, len pár krokov od hlavného námestia.

Piazza Maggiore

Neptúnová socha – sochárová pomsta

Nečudujte sa, keď okolo sochy uvidíte „obiehať“ turistov s pohľadom upretým na Neptúnovu  ruku.
Tu je tajomstvo: sochár Giambologna chcel vytvoriť  Neptúna s veľkým penisom, cirkev mu to zakázala. Giambologna sa pomstil a vymodeloval Neptúnovú ľavú ruku tak, že z určitého uhla palec vyzerá ako vztýčený úd. Kde je ten správny uhol pohľadu?
Postavte sa za sochu, doprava a obdivujte umelecký efekt.
(Pozn: aktuálne sa fontána rekonštruuje)

Palazzo del Podestá

Čo divné tu môžete vidieť?
Ľudí, ktorí sa rozprávajú so stenou 🙂 .
Nie, nepreskočilo im, len skúšajú bezdrôtový telefón.
Pod vežou tohto paláca je štvorcový priestor. Keď sa postavíte do rohu a čosi potichu poviete, človek na protiľahlej strane vás bude perfektne počuť. V stredoveku používali tento „telefón“ na spovedanie malomocných.

San Petronio

Je to hlavný chrám, ktorého stavba trvala skromných 273 rokov (1390-1663) a vonkajšie steny sú dodnes nedokončené. Počas letných večerov sa na jeho námestí premietajú filmy.

Tržnica – skok do minulosti

Uzučké uličky plné farieb, vôní a veselého pokrikovania. Fotky hovoria samé za seba…

Boloňské dvojičky- veža  Asinella a veža Garisenda

Úžasne krivé veže. Čím viac sa k nim blížite, tým viac máte pocit, že na vás padajú. V stredoveku Bologna mala 100 veží! Dnes ich zostalo 24.
Veža Asinella je vysoká 97m a je z nej niekoľkokilometrový výhľad. Legenda tvrdí, že študent, ktorý vyjde na vežu nespromuje.

Nie je to pravda, odskúšané 🙂 .

Sedem kostolov – Chiesa di Santo Stefano

Sedem kostolov v jednom. Sú len pár metrov od rušného centra a úplne iná atmosféra, ako keby ste sa ocitli o pár storočí naspäť. Príbeh siedmych kostolov je veľmi dlhý a prepletený intrigami, nemôžem to tu všetko rozpísať. Určite ich však nevynechajte!

Corte Isolani- legenda troch šípov

Vedľa námestia Sv. Stefana je stredoveký palác Isolani a cez jeho pasáž sa dostanete na hlavnú ulicu via Maggiore. Je možné, že uvidíte turistov ako starostlivo prezerajú vysoký drevený strop. Nie, nezbláznili sa… hľadajú tri šípy, ktoré podľa legendy vystrelili traja lukostrelci. Mali zabiť bohatého pána, ale v okne sa objavila krásna nahá dievčina a lukostrelci minuli cieľ.  Skúste, ja som tri šípy nenašla.

Bazilika San Luca – schody do neba

Alebo do pekla?
Pútnické miesto, 250m nad Bolognou, na ktoré sa dostanete zaujímavou 3,5 kilometrovou ulicou prekrytou arkádami.
666 arkád?
Nie. Napriek tomu, že tento údaj nájdete skoro na všetkých stránkach, ktoré píšu o Bologni, je to len mestská legenda: 666 je číslo, ktorým Nový Zákon označil Satana a pridáva tejto kľukatej ulici tajomné čaro.
Skutočný počet arkád je 646 + 12 arkád vstupného oblúka Meloncello a je to najdlhšia arkádová ulica na svete.

Portici-Arkády

Bologna sa pýši takmer 40 kilometrami nádherných arkád v centre mesta.
Prečo ich vybudovali?

Vznik univerzity prilákal študentov z celej Európy. Aby Bolončania mohli poskytnúť dostatok ubytovania, museli zväčšiť vlastné domy. Miesta bolo málo, ulice museli zostať nedotknuté a tak vynašli tento skvelý systém. Od roku 1288 mesto vydalo príkaz stavať kamenné arkády. Ak máte čas, v uličkách nájdete ešte aj 8 drevených arkád… spočítajte si koľko majú rokov.

Na začiatku som písala, že Bologna má tri prezývky.

LA ROSSA – ČERVENÁ

znamená tri veci:
-červené strechy domov a rôzne odtiene oranžovej a lososovej dávajú mestu naozaj nádych jednofarebnosti
-červená DucatiFerrari
-od druhej svetovej vojny v Bolongni vždy vládla ľavica a možno neviete, že záhrada Fakulty Politických Vied je venovaná Alexandrovi Dubčekovi (v roku 1988 Boloňská univerzita mu udelila čestný doktorát)

A sme pri poslednej prezývke:

LA GRASSA- TUČNÁ

Asi ani netreba vysvetľovať prečo.  Mortadella, parmezán, boloňské ragú sú svetoznáme. Kde si ich vychutnáte keď nie v Bologni? Ak si chcete doma pripraviť naozaj jedinečné ragú (recept mám od mojej zlatej susedky Giuliani) nájdete ho  >> tu

Majte sa krásne a naplánujte si výlet do tohto mesta prekypujúceho chutným jedlom a životom.

Renáta

 

Milujem Taliansko, raz do roka dovážam a predávam veľmi kvalitný čerstvý extra panenský olivový olej. Napísala som pre vás podrobného sprievodcu Talianskom: Od Benátok po Assisi a zbierku talianskych receptov: Taliansko na tanieri.

Komentáre