Hlavné mesto bohatého a prosperujúceho regiónu Emilia-Romagna, ktorý volajú aj údolie motorov (Ducati, Ferrari, Maserati, Lamborghini) a údolie jedla (parmezán, prosciuto, mortadella, cestoviny). Taliani ju volajú troma prezývkami:

La Dotta La Rossa La grassa/ Vzdelaná Červená Tučná

Od stredoveku je považovaná za múdru a kultivovanú. V roku 1088 tu bola založená prvá univerzita na svete, alebo v Európe? Svet sa síce nevie dohodnúť či je najstaršia na svete alebo len v Európe, ale v podstate nám to môže byť jedno. Faktom je, že deväť storočí je Bologna zaplavená študentmi.

Bologna je ako stará fascinujúca dáma, v ktorej pulzuje nekonečný mladý život.

Neskutočne vitálne, živé mesto. Život tu plynie naplno a predsa je čas na všetko. 

Záplava študentov má aj svoje temné stránky. Dlho som váhala, či o tom písať alebo nepísať. Keď však zablúdite do študentskej časti (Via Zamboni, Piazza Verdi) je dobré, aby ste vedeli čo je za tým.

Prv než vás prevediem najkrajšou univerzitou zastavme sa na fakulte literatúry. Z nepochopiteľného dôvodu táto fakulta je častým rukojemníkom tzv.  anarchického združenia anonymných študentov (Cua). Je neuveriteľné, ako  mesto dovolilo zničiť tak vzácnu budovu. Pred dvoma rokmi ju anonymní študenti obsadili a zanechali steny zničené „umeleckými grafitmi“.

Začiatkom tohto roku sa vedenie mesta rozhodlo pre verejnosť uzatvoriť univerzitnú knižnicu, zaviesť turnikety a dovoliť vstup len zapísaným študentom. Dôvody boli jednoduché: krádeže, drogy a násilie.  Nariadenie sa stretlo s agresívnym odporom pochybného združenia. Obsadili knižnicu, porozbíjali čo sa dalo.

Námestie VERDI je symbolom tohto protestného združenia. Neporiadok, špina, alkohol, drogy a všetko čo k tomu patrí. Je pravdou, že situácia sa zlepšila odkedy knižnica nie je útulkom pre každého a odkedy pochybný lokál Le Scuderie zmenil majiteľa – teraz je to naozaj zaujímavé miesto, kde príjemne stráviť čas pri voňavej káve.

 

Je možné si rezervovať olivový olej >> na rok 2021

Alma Mater Studiorum

Len o pár metrov ďalej sa nachádza úžasná právnická fakulta (Via Zamboni 22). Môžete vojsť na nádvorie, do chodieb a dokonca aj do učební. Ďalšia krásna časť univerzity je Archiginnasio, hneď za hlavným námestím.

Piazza Maggiore

Hlavnému námestiu dominuje chrám San Petronio

Jeho stavba trvala skromných 273 rokov (1390-1663) a vonkajšie steny sú dodnes nedokončené. Pôvodne to mal byť najväčši kostol na svete, ale jeho výstavbu zastavil sám pápež tým, že v roku 1562 dal hneď vedľa postaviť naozaj úžasnú budovu univerzity- Archiginnasio a tak zabránil, aby sa kostol mohol ďalej rozrastať.

Palác Podestá

Čo divné tu môžete vidieť? Ľudí, ktorí sa rozprávajú so stenou 🙂 . Nie, nepreskočilo im, len skúšajú bezdrôtový telefón. Pod vežou tohto paláca je štvorcový priestor. Keď sa postavíte do rohu a čosi potichu poviete, človek na protiľahlej strane vás bude perfektne počuť. V stredoveku používali tento „telefón“ na spovedanie malomocných.

Neptúnová socha – sochárová pomsta

Nečudujte sa, keď okolo sochy uvidíte „obiehať“ turistov s pohľadom upretým na Neptúnovu  ruku.
Tu je tajomstvo: sochár Giambologna chcel vytvoriť  Neptúna s veľkým penisom, pohoršená cirkev mu to zakázala, ale sochár sa svojej predstavy nevzdal … vymodeloval Neptúnovú ľavú ruku tak, že z určitého uhla palec vyzerá ako vztýčený úd. Kde je ten správny uhol pohľadu? Postavte sa za sochu, doprava a obdivujte umelecký efekt.

Boloňské dvojičky- veža  Asinella a veža Garisenda

Úžasne krivé veže. Čím viac sa k nim blížite, tým viac máte pocit, že na vás padajú. V stredoveku Bologna mala 100 veží! Dnes ich zostalo 24. Veža Asinella je vysoká 97m a je z nej niekoľkokilometrový výhľad. Legenda tvrdí, že študent, ktorý vyjde na vežu nespromuje. Nie je to pravda, odskúšané.

Portici-Arkády

Bologna sa pýši takmer 40 kilometrami nádherných arkád v centre mesta. Vznik univerzity prilákal študentov z celej Európy a aby Bolončania mohli poskytnúť dostatok ubytovania, museli zväčšiť vlastné domy. Miesta bolo málo, ulice museli ostať nedotknuté a tak vynašli tento skvelý systém. Od roku 1288 mesto vydalo príkaz stavať kamenné arkády. Ak budete mať dosť času na potulky, v uličkách nájdete ešte 8 pôvodných drevených arkád. Na fotke je palác Grassi, Via Marsala.

Schody do neba

Alebo do pekla? Pútnické miesto San Luca sa nachádza 250m nad Bolognou a dostanete sa tam zaujímavou 3,5 kilometrovou ulicou prekrytou arkádami. Legenda hovorí, že cesta má 666 arkád, ale nie je to pravda.
Napriek tomu, že tento údaj nájdete skoro na všetkých stránkach, ktoré píšu o Bologni, je to len mestská legenda. 666 je číslo, ktorým Nový Zákon označil Satana a pridáva tejto kľukatej ulici tajomné čaro. Skutočný počet arkád je 646 + 12 arkád vstupného oblúka Meloncello a je to najdlhšia arkádová ulica na svete.

Za fotky ďakujem Enricovi, jeho galériu fotografií si môžete pozrieť na instagrame >> @enricochiari

Môžete si rezervovať olivový olej priamo  → z talianskej farmy

Komentáre