Odvaha, um a vytrvalosť.

Vďaka týmto vlastnostiam Benátčanov, môžeme obdivovať ich jedinečné a unikátne mesto.

Ako sa im to podarilo? Prečo vznikli Benátky? Čítajte…

 

Komu, čomu vďačíme za Benátky?

 

Trom Béčkam …
Barbarom a ich devastujúcim nájazdom. Ničili, plienili, surovo zabíjali.
Zúfalstvo a bezmocnosť domorodcov „spustili“ geniálny nápad: skryť sa na 116 ostrovčekoch uprostred plytkého mora. Benátčania spozorovali, že čosi tých nenásytných votrelcov na 100% zastaví.
Viete čo to bolo?
Bahno! Obyčajné, smradľavé bahno. Kone sa hlboko zabárali do hnedej páchnucej hmoty. Barbari, tažkí a nemotorní, bez koní ďaleko nezašli a naviac videli svojich miláčikov trpieť a pomaly umierať. Nestálo im to zato,  bahno nechali domorodcom.
A čo na to benátska vynaliezavosť?

Postavili skvost, jedinečný na celej zemeguli ( možno aj vo vesmíre, ktovie 🙂 ).

Je neuveriteľné na čom stoja Benátky

 

Benátčania pochopili, že ostrovčeky obklopené bahnom sú ich záchranou. Začali premýšľať ako ich spevniť. Vybudovali kanály, ktoré odvádzali prebytočnú vodu. Pravidelne ich čistili. „Oskalpovali“ okolité lesy, vyberajúc len tie najvyššie, najzdravšie a najrovnejšie stromy. Ich kmene potom splavovali až do Benátok. Vbíjali ich do bahennej pôdy, až kým nenarazili na pevne ílovité dno. Na tieto stĺpy potom stavali plte, niekoľko pltí položených krížom na seba. Na plte poukladali tehly a mramor. Medzery vypĺňali pevným odpadom ako rozbité taniere, zvieracie kosti, dokonca aj kôstky z broskýň a marhúľ.

Ako je možné, že to odolalo času a vode?

 

Znova vďaka bahnu. Bahno zabránilo prísunu kyslíka k baktériám, ktoré rozkladajú drevo. Základy budúcej veľmoci boli na svete. Podnikaví Benátčania hneď pochopili ich strategickú polohu v rozširujúcom sa svete. Stavba lodí a prekvitajúci obchod neunikli pozornosti chamtivých a krvilačných susedov – Turkov. Odvážni Benátčania sa však nedali a vydobyli si svoje pevné miesto na výslní.

 

Benátky na jeseň

 

Ideálny čas na výlet. Bez horúčav a bez návalu turistov. Bolo by fajn môcť si dopriať aspoň pár dní v Benátkach. Ak si naplánujete výlet pár mesiacov vopred, dá sa nájsť ubytovanie aj za 200 € na 3 noci pre 2 osoby.

Tri dni vám dajú možnosť zatúlať sa do nádherných uličiek mimo húfu turistov. Ak ste nikdy neboli v Benátkach, verte mi, že keď píšem húf, tak to myslím doslova. Na niektorých miestach máte čo robiť aby ste sa predrali davom a aby ste pokračovali vo vašom smere a nenašli sa znova o ulicu naspäť  🙂
My sme počas 3 dní nachodili vyše 100 km a nafotili viac ako 1000 fotiek.

Čarovné. Fascinujúce. Jedinečné. Najkrajšie skoro ráno, pri východe slnka.

 

 

Skoré ráno bez turistov, pár fotografov  hľadajúcich perfektný záber, nevesta vo svadobných šatách (mladomanželia sa bežne chodia fotiť do Benátok), ozbrojení vojaci, čašníci pripravujúci stoly, no a samozrejme smetiari, bez ktorých by asi každé mesto umrelo. Čo ma prekvapilo, že Benátčania robia smetiarov a zásobovačov, no väčšina čašníkov sú Indovia, alebo Číňania. Ktovie prečo …

 

IMAG0670 (2)

 

Nenechajte si ujsť pestrú tržnicu s obrovským výberom čerstvosti všetkého na čo si len spomeniete. Okrem farebného ovocia a zeleniny prilákajú pohľad pikantné papričky a korenia. Zaujímavá je aj časť s rybami a inými darmi mora.

 

Untitled design (1)

 

Benátsky život…

 

Untitled design (2)

Untitled design (3)

 

Prechádzajúc jednou ulicou ma upútala obrovská biela budova s talianskou zástavou, v hlavnom vchode som zahliadla požiarnika ako maľuje z lešenia obraz priamo na stenu. Tak ma to zaujalo, že som otvorila dvere a opýtala sa, či ho môžem odfotiť. Maliar- požiarnik bol veľmi mĺkvy, ale jeho kolega, zhovorčivý ako všetci Taliani, mi povedal, že kolega „maliar“ takto vypĺňa voľný čas, keď nemajú práve nejaký poplach.

 

Untitled design (4)

 

V Benátkach všetko funguje na lodičkách a na vode, zahliadnete húkajúcu políciu, požiarnikov a aj záchranku.

Na fotke vidíte zdravotníkov v pohodovej polohe, keď však majú pohotovosť a presúvajú sa naozaj veľmi rýchlo sú naklonení smerom dopredu tak, aby vytvárali čo najmenší odpor vzduchu. Nepodarilo sa mi ich takto odfotiť, boli príliš rýchly.

 

Neuveríte odkiaľ sú tieto zábery …

 

 

Na nezvyčajne veľkom námestí som si všimla, že do bielej budovy vchádza veľa ľudí … asi múzeum, lenže bolo skoro ráno a múzea otvárajú najskôr o deviatej … takže?
Zvedavosť mi nedala a tak som vošla.
Hneď pri vchode bola sklenená vrátnica, ale kedže si ma nikto nevšímal, šla som ďalej. Trvalo mi niekoľko minút, kým som pochopila, že som vošla do nemocnice!
Nádherné stĺporadia, obrazy a upravené záhrady.

 

[Group 9]-light-0333_light-0335-2 imagesU for R

Untitled design (5)

 

Porušila som zákaz fotenia. Nedalo sa to neodfotiť.

Aby sa Benátky stali krásnym zážitkom a nezabudnuteľným dobrodružstvom mám pre vás množstvo praktických rád a informácií: ČO vidieť, KDE sa ubytovať,  najesť, nakúpiť, zaparkovať alebo vychutnať si tú NAJ zmrzlinu, pretože je skutočne jedinečná … mňam 🙂 .

To všetko nájdete v cestovateľskom eBooku Od Benátok po Assisi

NOVINKA!

Od 17.júla 2018 budem v Benátkach celé leto a môžem vás odfotiť na najkrajších benátskych miestach 😉
Viac info >> 

Majte sa krásne, uvidíme sa v Benátkach

Renáta

 

 

Milujem Taliansko, raz do roka dovážam a predávam veľmi kvalitný čerstvý extra panenský olivový olej. Napísala som pre vás podrobného sprievodcu Talianskom: Od Benátok po Assisi a zbierku talianskych receptov: Taliansko na tanieri.

Komentáre