Olivový olej
Plánujete si kúpiť kvalitný olivový olej ? Nie je jednoduché zorientovať sa v ponukách. Na čo sa teda pri výbere toho pravého oliváča zamerať?
2021 Olivovy olej
Ocenenia v súťažiach nemusia zaručiť kvalitu
O kvalite oleja môže predávajúci písať veľa superlatívov, ponúknuť informácie o skvelých výsledkoch v súťažiach, no pokiaľ neuvedie konkrétne dáta o laboratórnych výsledkoch, sú to tvrdenia „na vode“. Skôr ako sa rozhodnete, pýtajte si chemický rozbor.
Olivovy olej
Nízka acidita nestačí. TOP olej musí mať aj nízke peroxidy a vysoké polyfenoly.
Len presné informácie o acidite, obsahu peroxidov a polyfenolov (z testov vykonaných akreditovaným laboratóriom, nie samotným výrobcom oleja) sú dáta, na základe ktorých sa dá správne rozhodovať. Nenechajte sa odbiť údajmi typu od – do, tie nie sú výsledkom reálneho chemického rozboru. Ten naj extra panensky olivový olej má aciditu menej ako 0,25 %, peroxidy pod 6 meq O2/kg a polyfenoly minimálne 400 mg/kg – náš olej Coppadoro mal minulú sezónu úžasných 906 mg/kg!!!
V našom e-shope nájdete ponuku tých najkvalitnejších olivových olejov priamo z talianskych fariem >>
Výnimočne kvalitný čerstvý extra panenský olivový olej →
Olivovy olej
Dátum spotreby môže byť klamlivý
Druhou, nemenej podstatnou, podmienkou nákupu naozaj kvalitného olivového oleja je poznať jeho reálnu čerstvosť. Dátum trvanlivosti môže byť zavádzajúci. Oveľa dôležitejší údaj je čas zberu a lisovania olív.
Dátum spotreby sa totiž určuje 18 mesiacov odo dňa, kedy bola fľaša/plechovka naplnená!!! Koľko rokov pred naplnením ten olej trčal v nejakej cisterne, to už nikoho nezaujíma. Týmto spôsobom sa v podstate povoľuje predaj starých olejov!
Čas zberu je nepovinný údaj. Ak je uvedený, na talianskych olejoch ho nájdete ako napr. sezóna zberu 2020/21. Znamená to, že olivy sa začali zbierať a lisovať na jeseň 2020 a sezóna sa uzavrela v januári 2021.
Na našom webe nájdete ponuku tých najkvalitnejších olivových olejov priamo z talianskych fariem >>
Výnimočne kvalitný čerstvý extra panenský olivový olej →
Olivovy olej
Ako dlho olivy čakajú na lisovanie
Olej, ktorý Vám ponúkam, je vždy lisovaný do 2-3 hodín od zberu, plnený do plechoviek niekoľko dní po lisovaní a vybavený presnými informáciami o laboratórnych rozboroch, ktoré potvrdzujú jeho najvyššiu kvalitu.
Tento výnimočný olej je výsledkom poctivej a precíznej práce našich farmárov, ktorí sú nesmierne hrdí na svoje olivové háje a prácu v nich berú ako poslanie. Vždy sa o tom znova a znova presviedčam pri stretnutí s nimi.
Olivovy olej
Spracovanie
Olivy treba zbierať v správnom momente zrelosti, nikdy nie až potom, keď prezreté spadnú na zem. Olivy sa musia najskôr dôkladne očistiť od listov a konárikov. Čím viac si dá farmár záležať na tomto kroku, tým kvalitnejší olej získa.
Zvyšok už záleží na kvalitnej, ale hlavne čistej technológii spracovania. Čistotu, ktorú som videla na farmách v Apúlii by ste ťažko hľadali v lisovniach, ktoré spracovávajú olej vo veľkom.
Zdôraznili mi hrdo viackrát: „ Tak ako vidíš tieto lisy teraz, presne tak čisté sú každý večer, pripravené na ďalší deň.“
Moderné technológie sú kontrolované počítačom, počas celého procesu sa kontroluje aj teplota a množstvo vzduchu.
Olivovy olej
Filtrovaný? Nefiltrovaný?
Často sa ma na to pýtate a odpoveď je jednoznačná: dlhodobú kvalitu si zachová iba filtrovaný.
Nefiltrovaný olej obsahuje vodu a čiastočky olivovej dužiny, ktoré dávajú oleju práve tú lákavú matnú zelenú farbu. Ak však olej nespotrebujete do mesiaca, max. do 6 týždňov, zvyšky dužiny začnú fermentovať a spolu s molekulami vody kaziť kvalitu oleja.
Všetci naši dodávatelia filtrujú olej. Filtrácia je rýchla a šetrná. V oleji ostávajú okrem iného tie najvzácnejšie zložky – antioxidanty/polyfenoly.
Nahliadnite do zákulisia …
Milujem Taliansko, žijem tam niekoľko mesiacov v roku, na Slovensko dovážam a predávam >> veľmi kvalitný čerstvý extra panenský olivový olej.