Prvý deň v Ríme

Prehliadka Ríma nie je tak náročná ako by sa na prvý pohľad zdalo. Centrum mesta s najdôležitejšími pamiatkami nie je rozľahlé a dá sa prejsť pešo. Ak máte naozaj len tri dni na Rím, odporúčam Vám ubytovať sa v centre. Ušetríte kopec času v pomalej a nedochvíľnej mestskej doprave. Takže pripravte si pohodlné topánky a ŠTARTUJEME!

Ešte pred odchodom si zvážte, ktoré múzeá a zrúcaniny budete chcieť navštíviť. Rady pred pokladňami sú naozaj dlhé, dobrým riešením je kúpiť si vstupenky vopred cez internet. Agentúr je veľa s rôznymi cenovými ponukami, môžete vyskúšať túto >> https://www.rome-museum.com

 

 

Prvý okruh zahŕňa rímske topky:

1. Koloseum

2. Foro Romano&Palatino

Prehliadka týchto pamiatok Vám zaberie niekoľko hodín. Môžete si kúpiť kombinovanú vstupenku >> https://parcocolosseo.it/en/ 

Foro Romano –  centrum života starovekého Ríma, rozkladajúce sa medzi pahorkami Palatino a Campidoglio, hlavná cesta Via Sacra vedie ku Koloseu.

 

 

Palatino – podľa legendy tu bol založený Rím, miesto sa neskôr premenilo na exkluzívne parcely pre najbohatšie rímske rodiny. Dnes môžete obdivovať pozostatky ich honosných palácov.

.

3. Foro Traiano

Ulicou Via Dei Fori Imperiali sa dostanete k Foro Traiano, je pekne viditeľné aj z ulice, ale ak by ste chceli ďalšiu prechádzku pomedzi zrúcaniny vstupenku si môžete kúpiť tu >> http://www.mercatiditraiano.it/en/infopage/biglietti

 

4. Altare della Patria

Na druhej strane širokej ulice Via dei Fori Imperiali  uvidíte mohutný pamätník zjednotenia Talianska – Altare della Patria. V skutočnosti sa volá Pamätník zjednotenia venovaný Viktóriovi Emanuelovi II – talianskemu kráľovi, ale Taliani nikdy nemali radi kráľovskú rodinu (presnejšie, nenávidia ju) a zjednotenie Talianska je pre Talianov dodnes bolestivá téma. Takže bežný názov v preklade znamená: Oltár Vlasti a to je naozaj výstižné, pretože Taliani milujú svoju krajinu a sú na ňu veľmi hrdí. Stojí za to vyjsť bielymi schodmi až na hornú terasu, naskytne sa Vám úžasný výhľad na veľkú časť Ríma. Vstup je zdarma.

.

5. Campidoglio

Hneď za pamätníkom  Oltár Vlasti sú dvoje schodov, prvé Scalinata dell´Ara Coeli vedú do Baziliky S. Maria Ara Coeli.

 

 

Druhé schody, Cordonata Capitolina (navrhnuté Michelangelom), vedú na námestie Campidoglio, sídlo mestského úradu, kde momentálne „vládne“ mladá primátorka zo strany M5S.

 

Na námestí okrem mestského úradu sú aj múzea >> http://www.museicapitolini.org/en/infopage/biglietti a aj malé prekvapenie: bar s terasou, ceny sú síce vyššie, ako v iných baroch, ale výhľad pri kapučíne, či pohári vína stojí za to >> https://www.terrazzacaffarelli.it/ Vstup do baru je aj bez lístka do múzea.

Prekvapenia nekončia pretože stačí prejsť malým námestím popod klenbu galérie – pozerajúc sa na sochu Marca Aurelia vpravo  –  a ocitnete sa na ceste, z ktorej je nádherný výhľad na Foro Romano a Koloseum, centrum starovekého Ríma budete mať ako na dlani.

Keď máte za sebou tento historický maratón môžete sa rozhodnúť či ostanete sedieť na múriku s týmto výhľadom alebo budete pokračovať ďalej do židovskej štvrti mesta.

.

6. Teatro Marcello

.

Teatro Marcello – staroveké divadlo pripomína trochu Koloseum, neďaleko sa nachádza Porticus Octaviaie. Môžete sa zatúlať židovskými uličkami a vyskúšať ich kuchyňu:

Bellacarne
Yotvata
Beppeformaggi
Burger ale pozor, velmi kvalitný 😉
niečo sladké La dolce Roma alebo fajn zmrzlinu.

.

7. Pohľad na Vatikán cez kľúčovú dierku

Posledná zastávka je trochu mimo trasy a treba vyjsť na pahorok Aventino, nájdete tam príjemné záhrady, úžasné výhľady a neuveriteľnú pohodu … no a samozrejme unikátny pohľad na Vatikán cez kľúčovú dierku. Podrobne som to opísala na blogu >> článok

V záhradách si doprajete zaslúžený oddych.